Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nalgas Nevado_del_Quindío Olga_Kámeneva Poblacion_asiatica_en_Nueva_Espana Obras_Cumbres_Invisible Parque_Nacional_Vulkathunha_Gammon_Ranges Parque_Nacional_marítimo_terrestre_de_las_islas_Atlánticas_de_Galicia Partido_conservador_(Reino_Unido) Poblacion_de_Soto Pena_Bolistica_Beranga Pentium_III_Xeon Pausandra Novio Oraculo_de_Awa Orteguiano Nino_Manfredi Pino_canario Pop-rock Nyctomys_sumichrasti Polycarpaea_carnosa Pontón_de_la_Oliva Poligono_de_Semipalatinsk Observatorio_del_Parque_Provincial_Killarney Panadería_los_Felipe Plavac_Mali Pintor_(artista) Nicolas_Gatto Parálisis_de_Duchenne Pont_a-Vendin Nibali Namacodon Música_original_de_"Sabor_a_mí" Ohana_To_Chocolate Orquesta_Chepin_Choven Portavoz_(de_una_organizacion) Parroquia_Tacarigua_de_la_Laguna Museo_de_los_niños_(Costa_Rica) Paroxetina Nueva_Holanda_(Norteamérica) Pokemon:The_origin Oficina_de_Alcohol_Tabaco_Armas_de_Fuego_y_Explosivos Potentilla_opaca_var._sericea Partido_Liberal_de_Canadá Paragaleus_randalli Oracion_del_corazon Mónica_Ocampo Pericopsis_elata Nota_de_stalin Myagrum_taraxacifolium Myers_Corner Nintendo_ds Museo_de_Bellas_Artes_de_Brujas Port_Arthur_(Tasmania) Padres_lejanos Paniega

html map