Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Neolucanus_oxyops Nadezda_Petrović Paul_Pelosi Partido_Socialdemocrata_Foral Nil_Cardoner Perfil_aerodinámico Nino_Alberto Palacio_de_Camposagrado_(Aviles) Paisaje_protegido_de_Tamanca Museo_Histórico_de_Almedinilla Museo_del_calzado Port_Royale_2:_Imperio_y_Piratas Picumnus_cinnamomeus Plaza_28_de_Julio Parque_Nacional_de_las_Montañas_Budo_Sungai_Padi Pedro_Roger_de_Cabaret Museo_de_arte_de_san_diego Parque_nacional_argentario N_Rosén Playa_de_Los_Narejos_(Los_Alcázares) Pais_de_Nuremberg Películas_del_Oeste Organizacion_supranacional Palacio_Real_de_Tonga Plaza_Egaña_(estación) Pentilo Musica_libre_(programa_de_televisión) Obispado_Castrense_del_Perú No_se_va_a_llamar_mi_amor Parvicaecilia_nicefori Pedro_(obispo) Omena Pekka_Ansio_Heino Orbita_sincrónica Popurrí_(musica) Plectronia_umbellata Neottia_adnata Nicolas_de_Federmann Oscaecilia_hypereumeces Partido_judicial_de_villalpando Nicolas_de_Herrera Otawa Partido_Humanista_de_Montes_de_Oca Museo_Sor_María_Jesus_de_Agreda On_Board_Diagnostics Norrey_en-Auge Pedro_de_Peralta_Barnuevo Onsen_de_minara Pierre_François-Xavier_de_Charlevoix Peyrignac Nuevo_peso_argentino Olimpíada_Argentina_de_Física Palmarés_de_river_plate Pastor_escocés Pilar_de_Borbon

html map