Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_electoral_de_Eddyville_n.º_6 Diane_Arbus Digimind Almojarifes Damaso_Alonso_y_Fernández_de_las_Redondas Diplostraca Derby_Eterno_de_Eslovenia Curva_de_Kuznets Didymopanax_calophyllum Cordobán_(color) Cryptocephalus_querceti American_Tragedy_Redux Datatreia Cratipo_de_Pergamo Derivación_(linguística_del_húngaro) Coryphopterus_kuna Aleutas Croquis Ampelion_rufaxilla Coturnicops_ayresi Curva_isofonica Cuerpo_Aereo_del_Ejército_Nacional_Afgano Divonne-les-Bains Daniel_Pancu Diócesis_de_Cuzco Cucurbita_idolatrica De_mi_esperanza Copa_Sanwa_Bank Decimotercera_Enmienda_a_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos Alien:_Resurreccion Almonacid_de_Toledo_(Toledo) Crónica_de_Erico Diploteno Distrito_de_Sant_Marti Cédula_de_Vecindad Copa_de_la_Reina_de_Fútbol_2006-07 Darkness_depresivo Algrizea_macrochlamys Desamortizado Copa_Davis_1913 Courtonne_les_Deux_Eglises Ecologismo_radical Crucianella_latifolia Distrito_electoral_de_Stokes_(Illinois) Cosa_nostra Eber_Caligula_Decibe Allan_Ross_Ferguson Cousin Crazy_Sexy_Wild Cordyline_fruticosa Del_Tebeo_al_Manga:_Una_historia_de_los_cómics Dimitrios_Loundras Der_Kurenberger Cueva_del_Parpallo Copa_Santa_Fe_2007

html map