Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cosmonáutica Echites_elegantulus Corcelles-les-Monts An_Officer_and_a_Gentleman Dario_Javier_Franco_Gatti Decorsella Dia_de_San_Nicolás Creagrutus_paralacus Debra_paget Decuria Dracaena_lindenii Diccionario_geografico_estadístico-histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Dvi Densha_Otoko Distrito_de_sirmia Ebeyí Dungeon_Keeper_3 Dendropsophus_elegans Cuéntame_tus_suenos Amphorella_iridescens Cápsida_vírica Discografia_de_Starsailor Deportivo_Zacapa Deslizas_Otra_Vez Croem Alvaro_Baigorri_del_Rio Dmitrij_Janischewsky Dimetilformamida Distrito_de_Paccha_(Junín) Disarm_(canción) Dedalera_amarilla Algerie_3 Dimetil-triptamina Distrito_de_Rügen Copas_amargas Copa_del_Rey_de_futbol_1913 Crossosomataceae Dos_encuentros Darnac Dragon_heraldico Cyphon_ignoratus Cultura_y_arte Deficit_(película) Cruzada_popular Eddy_Seigneur Cuajo_(desambiguación) Crimenes_de_guerra_de_los_Aliados Dubrovčan ESOL Diogo_de_Sousa Alien_Nine Cuevas_de_Nahal_Me'arot DEC_Alpha Diastella_ericaefolia Aleuroplatus_spina

html map