Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociedad_deportiva_San_Pedro Scalpay Thais_orbita Saquisilí_(canton) Stenothemus_orbiculatus Santa_Madrona Thierry_Trivès Stenotarsus_testaceicornis Saint-Thomas-en-Royans Svyaschennaya_Voyná Thure San_benito_de_la_contienda Salto_de_Roldán Tranvía_metropolitano_de_la_Bahía_de_Cadiz The_Best_of_the_Pink_Floyd Slavutych Santo_Adriano_de_Tuñón The_Wanted_Life Segunda_División_B_de_España_1986/87 The_Pretender_(tv_serie) T_J_Thyne San_Antonio_del_Cuy Tolueno Serranos_(comarca) San_Martín_de_Rubiales Torneutini Santuario_de_zocueca San_Javier_Yacanto_y_La_Población Simon_Cziommer Sandor_Bródy Taeniorhachis Tibolón_(Mayapán) Sharkia_(gobernación) Socio_capitalista Sainte-Croix-en-Jarez Tom_Green Synaptophyllum Tomas_smid Sociedad_dual Tabla_cronologica_de_monarcas_de_Aragon Star_Wars_Episode_IV:_A_New_Hope Sessions@AOL_(Yellowcard) Thaumastura_cora Symphonic_metal Serie_Nacional_de_Béisbol_1966_1967 Superlove Salud_en_Venezuela Sorex_maritimensis Sleepy_Hollow Sevigny Servicio_de_hospitalidad San_Jose_Poliutla Skaftafell Securización Skarmeta

html map