Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valle_(departamento) Cocodrilotarsiano WORLDCOB Computador_digital Cirujeo Vladimír_Pištělák Yámpolis Abu_(mitologia) Vicente_Cabeza_de_Vaca_y_Fernandez_de_Cordoba Condado_de_Pepin Verde Wiglaf_(película) Cheese_Cat-Astrophe_Starring_Speedy_Gonzales Active_Pixel_Sensor Condroitin-sulfato Villa_Unión_(Coahuila) Conurbación_de_San_Antonio Alain_Soral Control_(ciencia) Aeropuerto_Internacional_Roberts A_todo_gas_2 Vertedero_hidráulico Chevagny-sur-Guye Club_sol_de_mayo Windows_Small_Business_Server Victor_Elias Villers_le_Château Christmas_Time_(canción) Vila_Velha_de_Rodão_(freguesia) Vivire_con_su_nombre,_morirá_con_el_mio A_circulada Villar_del_Cobo_(Teruel) Consenso_Federal Aira_Mitsuki Valle_del_malleco Ciencias_de_la_Vida Cirrhopetalum_fletcherianum ZeroConf Vitória_de_Guimaraes Cobaeaceae Ximena_Duque Walthamstow_Central Verano_en_venecia Condición_contrafactual Chistorra Valdemaluque Ventura_Gongui_Calderón_Rey Chiridopsis_nigroreticulata Albatros_J.I Venerable_Hermandad_de_Nuestra_Señora_Mediadora_de_la_Salvacion Wakú Valentin_Voloshinov Villaz-Saint-Pierre Comarca_de_tierra_de_mellid Coccycua_pumila

html map