Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Kema_(Béloye) Túnel_número_20 Municipio_6_Hot_Springs_(condado_de_Madison,_Carolina_del_Norte) Rio_Saguenay U_S._Route_99E_(centro_de_California) Rosa_venosa Municipio_Rivas_Dávila Gefosse-Fontenay Universidad_Internacional_de_Cataluna Rio_Ribera_de_Cala Georg_Kreisler GCTS Rincon_del_Cinto Fránkfurt_del_Óder Triplochiton_utile Rene_Sergent Triángulo_de_Ilemi Gniana Renacimiento_(distrito_de_Chiriqui) Municipio_de_Glasgow Galaxia_Andrómeda Giro_(empresa) Georges_Eugene_Haussmann Rumesnil Frontera_franco-espanola Fulton_Street_(Manhattan) Física_Atómica Félix_Susaeta Gabriela_giros_del_destino Ricardo_Menéndez_Salmon Gayo_Poncio Funcionarios Uroobovella_nitida Unidades_de_estado_solido Georges_Cloué Iglesia_de_Santa_María_de_Sion Gasteria_acinacifolia_var._nitens Ununpentium Tuenda_2_(Álbum) Rouffignac-de-Sigoules Gaillon Municipio_de_Pelican_(condado_de_Crow_Wing,_Minnesota) Ussel-d'Allier Gil_de_roca_sales Túnel_del_Turo_de_Montcada Ginoves Glen_Ridge Gang_of_Four_(desambiguacion) Tübach Idu_(ciudad) United_Fruits_Company Municipio_de_Clark_(condado_de_Coshocton,_Ohio) USS_George_H_W_Bush_(CVN-77) Rytidostylis_gracilis Ilustre_y_Venerable_Congregación_de_N._P._Jesus_Nazareno_y_el_Santo_Entierro_(Salamanca)

html map