Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sierra_de_Alcaraz_y_Campo_de_Montiel Sobreviviré_(cancion_de_Mónica_Naranjo) The_Preacher's_Wife:_Original_Soundtrack_Album Ter_Brugghen Senalizacion_ferroviaria Surfin'_Bird_(album) The_Adventures_of_Pinocchio Thorectes_coloni Tocoa_(Colón) Taractichthys_steindachneri Slave_To_The_Grind Sommieria_affinis Stenophylla_cornigera Schizothorax_oligolepis Sonido_Bakersfield Susana_Perez_Alonso Test_de_rorschach Torrecilla_del_valle Spider_(film) Sallèles-Cabardès Stagmomantis_fraterna Tiana_Lemnitz Segunda_Division_de_Espana_2009_10 So_Far_Away_(canción_de_Dire_Straits) The_Lookout Salvinorin_A Tratado_de_Londres_(1700) Selección_macaense_de_fútbol Selva_(Perú) Shinjuku_(Tokio) Thomas_Sargent_(desambiguación) Tailandia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_la_UAR The_Ozzman_Cometh Tar-Meneldur Sitio_Natural_de_Interes_Nacional_del_Hayedo_de_Montejo San_Pelegrín Sepulcros_de_Juan_Pacheco_y_su_esposa_María_de_Portocarrero Sedum_insulare Tratados_de_Roma_(1941) Schistophragma Torneo_mundial Skewb Taşçı Soquete Taeniophallus Savalia_savaglia San_Lawrenz Sobradillo_de_palomares Santa_Maria_de_los_Angeles_(Jalisco) Síndrome_de_Lejeune Stanley_Kauffmann Tatiana_Nájera Specklinia_aristulata Texas_Instruments_TI-99_4A Santa_Sede_de_Echmiadzin

html map