Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eurynorhynchus_pygmeus El_norte_de_castilla Esteban_Roque_Segovia Embeth_Davidtz Estación_de_San_Fernando_(metro_de_Madrid) Flat_Rock Etapa_bioestratinomica Fondo_comun_de_inversión Florence_Ellen_Hewitt Epidendrum_laxum_var._mocoanum Fabio_Barcellandi Escudo_de_armas_del_estado_Bolivar Euphorbia_martinae Elemire_Zolla Festuca_monandra Francesco_Morone Elecciones_presidenciales_de_Uruguay_de_1984 Farolillo_Rojo Elecciones_estatales_de_Guerrero_de_2011 Elecciones_europeas_de_1979_en_Luxemburgo Era_Tenpyō-Hōji Expedición_Gran_Norte Facultad_de_Odontología_(UdeA) Fairmount_(Illinois) El_Arca_de_Noé Elodes_cretica Estadio_Miguel_Angel_"Lito"_Perez Errores_de_medición Electores_palatinos Euterpe_jatapuensis Estrecho_de_san_bernardino Ferre Federación_de_Fútbol_de_Guinea-Bisáu El_portero_(obra_de_teatro) Ejigayehu_Shibabaw Enrique_Duque_de_Gloucester Eduardo_Saavedra_Moragas Europa Elegia_fistulosa Fond_du_Lac Fototransistor Flora_de_Cantabria Entraigues_sur_la-Sorgue Estatuto_de_Autonomía_de_Cataluna_de_2006 El_Puño_de_Dios El_profesor_Layton_y_la_mascara_de_los_prodigios Estación_de_Interlaken-Ost Enencourt-Léage Fiyi_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 F-100_(Fragata) Espiguero_apizarrado Elliptoideus_sloatianus Eremium El_último_perro Foro_Mundial_sobre_Migración_y_Desarrollo

html map