Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Jones_(fonetista) Copa_Confederaciones_1992 Distrito_electoral_de_Athens_South_No._1_(condado_de_Menard,_Illinois) Disney's_Aladdin_(videojuego) Cumulo_de_Ara Alistair_C._Crombie Cyrille_Guimard Alfredo_Núñez Daikiri Cosswiller Corrección_de_pitch Dactylomys_boliviensis Copa_Davis_1931 Diego_Perez_y_Cisneros Dion_Boucicault,_Jr. Ambrosia_chilensis EL-11 Amblystegium_subtile Duelo_(grupo) Cristo_muerto_sostenido_por_los_ángeles Cyclommatus_ribbei Alexandre_Herculano_de_Carvalho_e_Araujo Alsophila_balanocarpa Crónica_ad_Sebastianum Alfred_Pennyworth Doner_kebab ELA_(enfermedad) Desastre_de_Río_Bueno Ecología_profunda David_Bautista D+Sect Dabakan Diocesis_del_Cuzco Corteza_superior Copiague Always... Critica_mayor Dhanu_antari América_Prehispánica Distrito_electoral_de_North_Russell_(condado_de_Otoe,_Nebraska) Dynamic_Object_Oriented_Requirements_System Cyclocheilichthys_lagleri Cotorrita Alvaro_Valverde Althüttendorf Edipo Corryton_(Tennessee) Algo_mas_que_colegas Amblyolpium_biaroliatum Ampliadora Cucurbita_pepo_var_aurantia Decápodos Cooperativa_nacional_de_productores_de_leche Daewoo_Lacetti Dun_sur-Auron

html map