Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Accidente_del_Fuerza_Aérea_Polaco_Tu_154 Valeri_Briusov Vía_Democrática William_Agoult Charles_Herbert_Best Accidente_en_el_yacimiento_San_Jose_del_5_de_agosto_de_2010 Yên_Bai Coilostylis_ciliaris Concejos_municipales_de_venezuela Waterford_(condado) Combar Chione_papyracea Alahor_in_granata Vila_boa_do_mondego Agonostomus Abadino_abadiano Chloraea_nudilabia Yuuji_Naka Abd_al-Aziz_de_Marruecos X_(álbum_de_Def_Leppard) Volumen_7_(disco) Colchicina Comando_de_Ataque_Global_de_la_Fuerza_Aerea Your_Computer Ciudad_Acuna Acharya_rajneesh Colegio_Nacional_de_Agricultura_de_Lima Wildwood_Crest Wyandotte_(Oklahoma) Willkakuti Concurrent_Version_System Ciclo_lunar Wong_Kar-Wai Vilacolum Conicosia_capensis Comunidad_valenciana Afrovivella Ya_viene_el_Sol_(cancion) Cisternas_de_La_Malga Achillea_tenuifolia Aeroclub_Allen Alberto_Aguilera_y_Velasco Virrey_de_portugal Villegusien-le-Lac Cidones Christophe_Naudin Aeropuerto_Internacional_de_Liverpool Abanto_(Vizcaya) Variante_Vespucio_El_Salto_Kennedy Condado_de_Keweenaw_(Míchigan) Chlamisus_speciosus Waarde Clasificacion_de_UEFA/AFC/CAF_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1962 Agave_lecheguilla Aeropuerto_Nacional_de_Astipalea

html map