Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lophosoria Mary_Lucy_Cartwright Red_Lights_(canción) Graçay Region_de_Davao Lynn_Rachel_Redgrave Pterocarya_spinosa Medusa_(animal) Mauro_Pawlowski Malformación_de_Dandy_Walker Melandrium_divaricatum Pouteria_lasiocarpa Mar_de_Emociones Mighty_Morphin_Power_Rangers_"Power_Rangers" Quechua_(desambiguación) Mentha_dulcissima Marcusenius_macrolepidotus Proyecto_Finlandia Ramón_Casaus_y_Torres Marquesado_de_Arecibo Matt_Austin Rascano Lluis_Vives Rama_(tradicion) RIO_(grupo) Principios_cooperativos Luciana_Paluzzi Mapa_ceráunico Louis_Marie_Grignion_de_Montfort Raión_de_Drybin Los_dos_lados_de_la_cama Macro-unidad_geografica Primera_Republica_Eslovaca María_Pita_(BS-14) Mantíspidos Lodoicea Gonzalo Mary_Wollstonecraft_Shelley Middlesex_Guildhall Mecanismo_de_biela_manivela Lo_mediterraneo Mayal_de_armas Lydia_(Heroes) Martín_Sessé Matamoros,_Tamaulipas Mariano_Castro_Morán Regionalismo_(desambiguación) Quintiliano Lágrimas_de_Job Manuel_Araucho Manuel_Rodriguez_guerrillero_del_amor Gran_Premio_de_los_Estados_Unidos_de_1965 Michele_Amari ProDigi Real_Conservatorio_de_Bruselas

html map