Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inter_Switch_Link Linea_75 K_N.D._Los_Chicos_del_Barrio José_Manuel_Edwards_Silva Ley_de_Propiedad_Intelectual_(Chile) Light_of_Day_Day_of_Darkness Krtá_yuga Kinnaras_(mitologia_hindu) Julius_Berger_FC Ius_Latii Jardín_Botánico_de_Caixa_Girona Isla_Británica La_sombra_de_un_árbol_/_No_llores La_Hermana_Trinquete_(pelicula) Khutzeymateen_(fiordo) Juande Julián_Ordóñez_(torpedero) Labyrinth_(Banda) Levantamiento Lambertia_inermis Little_Angels LHS_417 Liga_escobarense José_Ramón_Bauzá Karel_de_Gucht Liga_Nacional_de_Nueva_Zelanda_1979 La_Alcoraya Jorge_Fernandez_Diaz_(escritor) José_López_Pérez Levante_FC La_Croix_de_la-Rochette José_Plácido_Domingo_Embil Lemmy_contra_Alphaville Javier_Livas_Cantú Las_50_peliculas_que_deberias_haber_visto_a_los_14_anos Labaza J_Jacq José_Mª_Blanco_Ibarz Jose_Maria_Cañas_Escamilla Krásnaya_Zvezdá_(Kavkázskaya,_Krasnodar) Julián_Simón Julio_José_González La_Musica_en_La_Antigüedad Ji1_Fornacis Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Lviv Joaquín_M._del_Castillo_y_Lanzas La_Ville_aux_Bois_lès-Pontavert La_Couture_Boussey Listos_ya_(canción) Kirnburg Juan_Carlos_Catacora Lista_de_rascacielos_en_la_Península_arabiga Jesús_Inostroza José_Angel_Iribar_Cortajarena José_María_Castroviejo_y_Bolíbar

html map