Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dhritarāstra Divino Cranioleuca_demissa Cuerpo_Juridico_Militar Cucurpe_(municipio) Algebar Distrito_de_tintay_puncu Alfonso_Nieto_Tamargo Distrito_de_Krosno_Odrzańskie Discografía_de_Raven-Symoné Cámara_de_Representantes_de_Malta Diomedea Derechos_LGBT_en_Noruega Allagoptera_campestris Dakar_2010 Ducado_de_Dúrcal Cuando_los_hijos_de_Eva_no_son_los_hijos_de_Adan Alógamas Distrito_de_Heroínas_Toledo Cooktown Coryphantha_asperispina Costo_hortense Amedee_Barbey_d'Aurevilly Dasyochloa Alstroemeria_bilabiata Dore-l'Église Culturas_latinas Alfabeto_uniforme_túrquico Coryphospingus_cucullatus Ecosan Don_Quintín_el_Amargao Durazzini Distrito_de_aurich Amero Crater_volcanico Amélie_de_Montmartre Copa_Interclubes_UNCAF_2007 Alonzo_de_Ávila Copa_Perú_1995 Economia_de_Angola Dolichotis_salinicola Destructor_Clase_Almirante_Clemente Diego_de_Mesa Córdoba_(provincia_España) Dinastía_Borbón Ana_Pavlova Ctenolepsis Allam_Vedelmi_Hatóság Cratystylis Amar_es_Combatir_Tour Cortes_de_Monzon_Fraga Degollado Cure_(Stargate_SG-1) Cunhataí Almacenaje

html map