Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Licenciatura_en_Ciencias_de_la_Atmósfera Jose_Aricó Jose_Maria_Rodero Jorge_Cabral Instituto_Nacional_de_Investigacion_y_Capacitacion_de_Telecomunicaciones La_Capital_(periodico) Invasion_de_Afganistán_de_2001 La_Orquesta_Pitufal Ladigesia_roloffi José_Tomas_Román_Martín La_Hermana_Trinquete_(película) Juan_M._Obarrio Jose_Antonio_Ardanza_Garro La_casa-árbol_del_terror_XV Lim_5P Lalim Jim_Caldwell Jerry_Cantrell Liga_Premier_de_Rusia_1998 Jan_van_Rijckenborgh Lastur_(Guipúzcoa) Lenguas_occitanorromances Laila_Rouass Juan_Pablo_Anaya Ley_de_Amontons José_Gómez_de_Navia Julia_Klockner Juan_Alonso_Perez_de_Guzmán_y_Zúñiga José_Hendaya_Haro La_sirena_varada_(cancion) Lala_(revista) Jorge_Isaacs Invasion_de_Afganistan_por_la_Unión_soviética Israel_tanenbaum Kids_Kids_Kids Inés_(mártir) Laceria Kot_Radha_Kishan La_leyenda_del_indomable Julie_Cooper Instrumentos_musicales José_Maria_Castillo_Sanchez Liga_franc-católica Jose_Joaquín_Perez_Mascayano Israel_Kessar Leptotila_cassini Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid_1980 Jose_Manuel_de_Vadillo Ismael_fuentes_de_garay Instituto_Nacional_de_Carnes Juego_de_las_Estrellas_de_la_Major_League_Soccer_de_2012 Lev_Trotskij Leon_Cammille_Marius_Croizat_Chaly Jiri_Vanek Jose_Simeón

html map