Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuanta Alfredo_Bridge Derby_della_Lanterna EGM_en_español Cowdenbeath_F.C. Croacia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Ana_Delgado_Cortes Disputas_(serie_de_televisión) Distrito_de_Luban Cípselo Dichaeopsis Dihidrolipoil_deshidrogenasa Alice_y_bob Drambon Cruz_Satánica Darth_Revan DamaS_Grati$ David_Morales Cranfills_Gap Distribucion_normal_multivariante E_406 Duález Detenido-desaparecido Cúpula_octogonal_giroelongada Criptostigmados Detector_de_materia_organica Economía_de_Asturias De_Zhi_Fu Ecorregión_terrestre_selva_de_pino_Paraná Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006_Cuartos_de_final Cynosorchis_villosa Crucero_Ochakov Corporacion_aragonesa_de_radio_y_televisión Alfonso_Caparroso_y_Santa_Maria Courcelles_(Loiret) David_el_Gnomo Cuarto_dedo_(mano) Cómic_históricos Coyoacán_(estacion) Amedeo_Biavati Dublin_(California) Echinoaesalus_jaechi Domenico_Fiasella Ebullicion Dompierre_sur-Héry Cooker Dagfinn_Høybråten Cronología_de_la_colonización_de_América_del_Norte_(1700-1759) Diocesis_de_Pamplona Distrito_de_Chirimoto Alonso_Crespo_Garcia_de_la_Pinilla Diario_de_una_pasion Diego_Jose_de_Montiel_y_Valderrama Dirección_de_personal Amanda_Davies

html map