Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teoria_climatica_Blytt_Sernander Swift_(desambiguación) Serie_3100_de_CP Television_analogica Sturisoma_festivum Saint_Alban_d'Ay Saluén Salomón_I_de_Hungría Seriema Sao_Miguel_de_Jarmelo Television_Nacional_de_Chile Terapia_ocupacional_en_la_lesión_medular Summer_of_Love Transformacion_de_Fourier_de_corto_tiempo Tawakul_Karmān Santa_Teresa_Gallura Salto_Abajo_(Utuado) The_Strand_Magazine Sibling_Rivalry Thesprotiella_festae São_Pedro_de_Veiga_de_Lila Santa_Eulalia_de_la_Pena Selenodolsk Sunbury Star_Wars:_La_Amenaza_Fantasma Sainte_Leocadie San_Juan_Evangelista_(desambiguación) The_legend_of_bagger_vance Tasa_de_absorcion_especifica Senor_de_los_Anillos:_Tierra_Media Signatura_(matematica) So_Far_So_Good_So_What! Toribo Teatro_Haagen_Dazs_Calderon Sarothamnus_eliasii Southern_Weather Temporada_2009_de_la_Liga_Mercedina_de_Futbol Selección_de_fútbol_del_Ecuador Sugerencias_del_público Salina_real_de_Arc_et-Senans Sociedad_de_conciertos_de_madrid Serie_Mundial_de_beisbol_de_1994 The_weight_of_the_world Salavat_Yulayev Senusret Stellipogon Sebastián_Fleitas_Miranda Silpaprasertara Siliguri Suplemento_culturista Secularistas Saint_Andre_du-Bois Tercera_Cumbre_del_Grupo_BRICS_2011 Stade_de_Toulouse Sánchez_Robayna

html map