Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lasers_del_tinte Jardín_zen La_Materia_Oscura Kiang_del_Tíbet José_de_Ciudad_y_Aurioles La_Trinite_Porhoet_(cantón_Francia) Liga_Minuana_de_Fútbol_2010 Jesus_Coronel Invasión_Luso-brasilena Isla_de_Sai Jacob_Epstein Jordi_Montaña_i_Matosas Las_aventuras_de_Tintin:_Tintín_en_el_Congo Instituto_de_Derecho_del_Espacio_y_de_las_Telecomunicaciones Le_Poujol-sur-Orb Jashaná Jose_Manuel_González_Lopez J._R._R._Tolkien_Encyclopedia Inutil_insistir Lente_cilíndrica Licencia_Arte_Libre Jerónimo_Moisés_Mendoza Lema_de_Bezout Lisowski La_Chorrera_(Colombia) Kite_(Georgia) Juan_Carlos_Mariño Knut_Skinnarland Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1984 La_desaparicion_de_lady_Frances_Carfax Lipogenesis Jojo's_Bizarre_Adventure Let_it_Be_(cancion) LPSJ Lenguas_caucásicas_del_norte Jorge_Swett Jose_Nicolas_de_la_Cerda Landkreis_Nürnberger_Land Justin_Hammer José_Damián_Villacorta Lenguas_agaw LEGO_Batman:_The_Movie-DC_Super_Heroes_Unite La_Bouëxiere L_A._López La_Asociación_del_Fútbol Juego_del_cordel Le_Dức_Thọ Lira_popular Kiviuq_(luna) Lenguas_en_los_Estados_Unidos Le_Notre Junko_Minagawa Isla_Fener La_Ferrière_sur-Risle Juego_con_la_muerte

html map