Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Base_de_la_Fuerza_Aerea_Hill Byttneria_tessmannii Carlos_Arias Biblioteca_Pública_de_Oakland Catolico-irlandés Cajanus_indicus_var_bicolor Balaton Chaerefolium_anthriscus Bohemundo_II_de_Treveris Balcon_de_Andalucia_(Isla_Magica) Carl_A_P_Ruck Blénod_les_Toul Bathyraja_longicauda Carlos_Ramírez_Suarez Bahía_de_Botnia Cacalilao Bhujia Brahmarshi Carretera_de_Nebraska_22 Cassigerinellidae Browningia_hertlingiana Bodegas_en_Salta Carlisle_Rockledge Black's_beach Carlos_María_Coronado Brunsvigia_blanda Canal_del_Castillo Bizcochitos_de_grasa Batalla_de_Sollube Belfor_Fernandez_Rodriguez Burrito_silvon Biondini Capsella_smolandica Benjamin_c._thompson Camp_Slaughter Camino_de_Santiago_de_Levante_Ruta_desde_Valencia Casa_Milá Canasgordas_(Antioquia) Callejon_de_los_Tornados Batalla_de_ain_yalut Cardeal_da_Silva Blas_perez CRM Centro_Andaluz Barco_chileno_Cochrane Calle_116_(linea_de_la_Avenida_Lexington) Bulevar_de_Sabana_Grande Botánica_económica Chaparro_bruco Besiktaş_Jimnastik_Kulubü Ben_Coleman_(baloncestista) Brookline_(Nuevo_Hampshire) Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_en_Eslalom_de_2009 Chanaral_(provincia) Carlos_Álvarez_Nieto

html map