Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rendang Revista_Chilena_de_Derecho_y_Ciencia_Política Ruta_Estatal_de_California_283 Friedrich_Wettstein Municipio_de_Freeborn Municipio_de_Long_Hill_(condado_de_Surry,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Knight_Prairie Iglesia_Sala_Capitular_y_Claustro_Gótico_del_Monasterio_de_Osera Rhinogobius_wuyiensis Reino_de_Orkdalen Gary_Locke_(político) Garupa Geranium_robertianum_var_eriophorum Go_Air Tribunal_Permanente_de_Arbitraje_Internacional_de_la_Haya Revision_por_pares Trochosula G.O.O.D._Music Municipio_de_Grove_(condado_de_Reno,_Kansas) Municipio_de_Harris_(condado_de_Stanly,_Carolina_del_Norte) Frostia_semiinflata Municipios_autónomos_argentinos Revista_de_Folklore Municipalidad_de_Ohrid Té_bravio Fronteras_de_Peru Ria_del_Capitan U.S._Open_Cup_2011 Río_Urumea Ganja_(Azerbaiyan) Unión_Deportiva_Atlètico_Gramenet_Milán SUI_100 Geotrupes_genestieri UTC+10 Frenela_endlicheri Fraxinus_diversifolia Riva_Valdobbia Trío_de_cuerdas Rhopalochernes_foliosus Tricoptero Tuck_&_Patti Ginés_Ramon_García_Beltrán Iniistius_cyanifrons Municipio_de_Silver_Creek_(condado_de_Burke,_Carolina_del_Norte) U.C. SS-N-12_Sandbox Ruprechtia_salicifolia Garbhodakaśāyin_Vishnú Fuwá Independencia_de_texas Universidad_Nacional_Experimental_Politecnica Rugrats_en_Paris:_La_pelicula Gilberto_Porreta Frejus_(canton_Francia) Iglesia_de_Santa_María_(Canena)

html map