Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lago_Barlee Jón_Hnefill_Aðalsteinsson Jordan_Nobbs Kwango Kunzea_peduncularis_var._brachyandra Lagraulet_Saint-Nicolas Lalala_Shiawase_no_Uta Linea_base Junkers Lil’_Jon José_Torres_(desambiguación) Jean_Francois_Ducis Jean_Jacques-Régis_de_Cambacéres Las_Ardenas Juarez:_la_ciudad_donde_las_mujeres_son_desechables León_Blanco Lista_Consules_Romanos_(Periodo_Republicano) Irina_Konstantinovna_Arjípova Lee_Friedlander Jaramillo_Quemado_(Burgos) Le_Dejeuner_sur_l'Herbe Jorge_Maggio Liga_I_2013–14 Lewison_Gower Lago_Cabral Kelso_(Washington) José_Andrés_Fleurquin Legislación_griega Iris_piatrae Linières-Bouton Jardin_Botanico_de_Copenhague Las_grandes_bañistas_(Cézanne,_Londres) Juegos_Olímpicos_de_Cortina_d'Ampezzo_1956 Juan_José_Estrada_Morales Juan_Antonio_Andrades_Gutiérrez Itemu Jean_Paul_Belmondo Javier_Romero_Hernandez Isabel_Gomez_Pérez La_boda Jacob_Wallenberg Juan_de_Herrera_y_Soba Ley_de_Wilcox-McCandlish_sobre_la_evolucion_de_las_conversaciones_en_linea Jose_Maria_Otero_Navascués Joaquín_Alos_y_Bru José_Castro_(diseñador) Jesús_Urrios_Perez Jesus_Lopez-Cancio José_viruete Isidre_Fainé_i_Casas José_Joaquin_Arín_Oyarzabal Jim_Hall Josep_Verde_Aldea Jose_Antonio_Labordeta Jacea_communis

html map