Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Byron_Aldemar_Moreno Cancion_de_cierre Bibliometria Badménil_aux-Bois Chaetocnema_angustula Baltimore_(Maryland) Centro_de_Investigacion_y_Seguridad_Nacional Berna_Carrasco Cantón_de_Castelnau-Rivière-Basse Ben_Bruckner Cantando_Aprendo_a_Hablar Casimir_de_Sangenís_i_Bertrand Bandera_de_Chequia Capital_(departamento,_Córdoba) Cassida_canaliculata Caudiptérido Bentley_Continental_GT Cantón_General_Antonio_Elizalde Billawar Batalla_de_santa_clara_(california) Cesar_Saldivar Bérberoles Bleu_du_Haut-Jura_de_Gex,_de_Septmoncel Baltia Bazas Bodianus_speciosus Bactris_pallidispina Camín_Real_del_Puerto_de_la_Mesa Chanodichthys_oxycephalus Bussière-Badil Casimiroa_edulis Bustos Batalla_de_Pehuajó Baronía_de_Sohr Caballo_viejo Basilica_de_Nuestra_Señora_de_Aránzazu Batocydia_ungis-cati Bulbophyllum_platyrhachis Bovisio_Masciago Cazador_de_recompensas Capilla_de_San_Pedro_de_Arriba_(Guímar) Banh_ran Capricornio_mayor Carruzos_(Carolina) Casa_de_cisneros Caidos_por_Dios_y_por_Espana Cantabria_TV_Tele_Cabarga_TV Ballet_Nacional_de_Lituania Berkhamsted Azov Bennett_(apellido) Bellamy_(pelicula) Béziers Calocarpum Biermont

html map