Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Ordoñez Casas_Grandes_(municipio) Canton_de_Amance Bo_Yibo Brouwersgracht Brooklyn’s_Finest Chahar_y_bajtiari Biergärten_en_Múnich Carlisle_United_FC Bandera_de_Santa_Lucia Bartering Boris_Pasanski Caserio_Ariztegieta Campo_nell'Elba Campos_Eliseos_(mitologia) Capçanes_(Tarragona) Bogra_(zila) Bandera_de_la_frontera Bauhinia_mexicana Bulletin_du_Jardin_Botanique_de_l'État Centro_Gallego_de_Arte_Contemporáneo Cairns_Queensland Balignac Carlos_III_de_Gonzaga-Nevers Cazadores_de_dragones Chalmersita Cantón_de_Pont-sur-Yonne Chaperón_(sombrero) Boje Batalla_de_Tevar Bathelémont_lès_bauzemont Barón Channelview_(Texas) Catión_amonio Busulfan Bromus_mutabilis_var._glabratus Blanca_de_navarra_(1177_1229) Buitre_negro Carl_Gustaf_Hugo_Thedenius Bandera_de_entre_rios Calais_(Maine) Católicos_Irlandeses Bunias_cakile Boris_I Cacoxylus_echinatus Base_de_datos_económicos_del_sector_publico_espanol Barleria_napalensis Celos_(película_de_1946) Ben_turpin Binaca Boruro Batalla_de_San_Mamede Catedral_de_Nuestra_Señora_(desambiguación) Bruyeres_sur_Oise Centro_de_Investigacion_en_Astronomia,_Astrofísica_y_Geofísica_de_Argelia

html map