Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Picoloro Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2006 Nuevo_Café_de_la_Montaña New_Age_(musica) Nectarinia_coquerellii Open_Mobile_Alliance Paddle_(desambiguación) Olegario_de_los_cuetos Playa_de_Poniente_(Gijón) Paolo_Gulisano Obersturmfuhrer Pla_del_horta Orthaltica_capensis Nematocrema Nk_Profeta Passiflora_quadrangularis Pamela_Hödar Playa_Blanca_(Marruecos) Operones Pinabete_comun Norma_Talmadge Naves_ardiendo_mas_alla_de_Orión Porcieda Musicos Natividad_con_San_Francisco_y_San_Lorenzo Palmares_(Costa_Rica) Polypodium_difforme Pistosia_neglecta Pagina_principale Partido_de_clasificacion_para_la_Eurocopa_entre_España_y_Malta_(1983) Ocupación_japonesa_de_Tailandia Ojo_con_la_CIA_/_Todos_los_caminos Parque_Regional_de_El_Valle_Carrascoy Paraminabea Pablo_Jauralde_Pou Pedro_de_las_cuevas Poblacion_del_Internet_por_Idiomas Pontificia_y_Real_Archicofradia_del_Dulcisimo_Nombre_de_Jesus_y_Nuestra_Senora_de_la_Paz_Coronada Músculo_aductor_del_dedo_gordo_del_pie Pierre,_el_vitricida Palmares_del_Club_Deportivo_Universidad_Católica Omar_Jaiám Pedro_Orseolo_de_Hungría Polar_(satélite) PZL_P_11 Plectrohyla_ixil Parque_nacional_El_Guacharo Museo_de_Antigüedades_Egipcias Physianthus_albens Ponzano_Romano Pino_royano Más_y_más_(álbum_de_Camilo_Sesto) Naranja_(fruta) Pierre_París NBA_Live_09

html map