Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Europeo_de_Baloncesto_Division_C_2008 Bowie_(Texas) Beg. Big_linux Celtis_gardneri Bastón_de_tres_secciones Campeonato_Europeo_de_Natacion_en_Piscina_Corta_de_2011 Año_1605 Bluma_Zeigarnik Captain_Tarpals Castillo_de_Miralles Broken/520_a._C. Biztalk Cesar_Augusto_Franco_Martinez Beşiktaş_Jimnastik_Kulübü Bystrowisuchus Cayo_Plaucio_Veno Carlos_VII_de_Napoles Bring_It_On Bree_Leslie_Pucilowski Cachaquito_montañero Cará Cassida_spatiosiformis Catedral_de_Cadiz Bratislav_Punoševac Cantón_de_Coucy-le-Château-Auffrique Celerina_(Acanthaceae) Castillo_de_Hoşap Bagnols_les_bains Centro_de_Participación_Comunal BEDAT&CO Canahueca Blue_Rapids_(Kansas) Benigno Cetopsidium_pemon Bernardo_J._Cólogan_y_Cólogan Bot._Exped._Oregon Calzada_de_Valdunciel_(Salamanca) Bertrimoutier Carl_Froch Bitsie_Tulloch Barreiros_(Valpacos) Baumanometro Campeonato_mundial_de_balonmano_masculino_de_2003 Bandera_de_la_Comunidad_del_Caribe Burberry Basilornis_mirandus Chamaerepes_alpina Bernard_Germain_Etienne_conde_de_La_Ville-sur-Illon_La_Cépède Callosa_de_Ensarriá Brad_Howe Casa_Marshall Bota_de_goma Benjani_Mwaruwari Candido_López_Sanz

html map