Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maeriste Graciano_(uva) Metro_de_Esmirna Puente_a_Terabithia Premios_TP_de_Oro_2001 Premio_Helen_B_Warner_en_Astronomía Promo_(lucha_libre_profesional) Rafael_Juarez_Castellanos Gonyleptes_saprophilus Raul_Vallejo Mdina Recombinacion_genética Proculo_Verginio_Tricosta_(consul_486_a._C.) Primera_División_de_España_1994_95 Los_Molinos_(La_Rioja) Luis_Emeterio_Torres Premeaux-Prissey Gran_Hermano_(Argentina) Real_Federación_Espanola_de_Tenis Loran Regiones_de_la_Comunidad_Valenciana Prefectura_(China) Lucha_entre_parientes Pulsatilla_alpina_subsp._font-queri Lucy_(Sena_Maritimo) Región_de_Shikoku Goran_Juric Lucario_(Pokemon) Marquesado_de_Jarandilla Provincia_de_Badgīs Mañio_macho Grafos Psicología_comparada Martín_Astudillo Púruṣa_sukta Mawlana_Yalal_ad-Din_Muhammad_Rūmī Luca_Giaccio Microrreserva_Alt_de_la_Cava Protactinio Luis_Alberto_Quinteros_Tricot Ralph_Miliband Mancomunidad_Castellana Maui_Challenger Gotones Region_del_Peru Microrregión_de_Irecê Lv_Jihong Gran_Área_Metropolitana Goiriz_(Villalba) Me_han_dicho_que_te_casas/_Cantando_por_el_mundo Lucio_Emilio_Lépido_Paulo_(consul_50_a_C.) Reglas_de_Perl_6 Línea_19_(colectivo) Manuel_Bousono_Garcia Línea_45_de_TMB

html map