Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orquideas_del_Perú Ornamentacion Onizuka Parque_Jurasico_4:_la_extincion Pasión_(1982) Pocket_Monsters_Diamante_Perla_y_Platino_La_Pelicula_A_la_Conquista_del_Espacio_Tiempo Nuevo_Museo_Soumaya Opus_Clavicembalisticum Mutualismo_(teoria_economica) Museo_de_Arte_Asiático_de_Corfú Polaridad_(electricidad) Nummulitacea Ocho_ocho Pommeréval Peyritschia_deyeuxioides Plan_Seldon O Phelps_(pueblo) Pericoresis Nido_de_Pajaro Olga_G._Martínez Podgorje_Jamničko Party_Quijote O._I. PR_M5 Pabu PKV_Racing Pentácoro Parti_Socialiste_Suisse OMI Nerio_Torres_Arcila Mãe_de_Deus Pechito_López PaintBBS Partido_Popular_Cristiano_Demócrata_(Suiza) Onda_bidimensional Osimo Plantae_Wilsonianae Peltaria Ozone_Park_Lefferts_Boulevard Platycyparis_funebris Paul_D_Miller Peinado Nivel_laser Pasado_de_Vueltas Palaeopyrochroa_crowsoni Nanakuli_(Hawái) Poa_filifolia Ofrendas_de_muertos Pilosocereus_magnificus Nausicaa Paser_I_(Virrey_de_Kush) Peter_Bryan_George Perez_Goldberg Podabrus_ichitai

html map