Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Algebra_de_Lie_ortogonal_generalizada Copa_Competencia_(desambiguación) Diego_Gomez_Manrique Dimosthenis_Dikoudis Crugers_(Nueva_York) Daniel_Chavez_Mongrut Damiatte Diana_Arias Dido_(desambiguacion) Ducha_de_los_Alemanes Diseño_editorial Dianthus_rupicolus Departamento_Federal_de_Economia,_Educacion_e_Investigacion Cuarteto_n._8_(Shostakóvich) Desarrollo_Sustentable Amira_Casar Davey_(Nebraska) E_N_A Distrito_de_Sankt_Pölten-Land Coreopsis_limensis Alvinópolis Desconstruccion Allium_bodeanum Desastre_de_Ryongchŏn Células_HEp-2 Ambush Deshonor_por_asociación E._F._Riek Copa_del_Rey_de_Juveniles_de_Futbol Domingo_Maria_Sani Distrito_de_trita Corytholoma Alfonso_de_Alba Dammarie_les-Lys Economia_de_Japón Cueva_de_los_Burros Ecuaciones_en_diferencias D._Bale Alfredo_Valdés_Montoya Diamante_Mandarín Cuarteto_para_piano_n_1_(Brahms) Distrito_de_llapo Croettwiller Eberhard_Karls_Universitat_Tubingen Ampelio_Villalba E_government Alubijid Diego_Amaya Ducula_lacernulata Drácula,_el_musical Dusino_San_Michele Alexander_Rüstow David_Alan_Cooke Edificio_Banco_Frances_del_Rio_de_la_Plata Dewey_(condado_de_Rusk,_Wisconsin)

html map