Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hiperbóreo Movimiento_Popular_para_la_Liberacion_de_Angola Antonio_Maurizio_Zumaglini Heracleum_pedatum Historia_de_la_Línea_de_Alentejo Mortadelo_y_Filemón_-_La_Vuelta Ann_Arbor Gueorgui_Zhúkov Historia_de_mauritania Ano_1473 Heterodontosauriforme Autosimilitud Aubigne_(Ille_et_Vilaine) HA-300 Ayu-mi-x_ii Mision_jesuita Heterocephalus Ideriin_Gol HP_TouchPad Armand_Barbés Atelopus_gracilis Astragalus_cicer_var._heldaviensis Guanosin_monofosfato_cíclico Astrophytum_phaeodiscum H._H._Kung Hyperolius_karissimbiensis_intermedius Aurensan_(Altos_Pirineos) Arterias_dorsales_del_metacarpo Hansenius_major Australoheros_acaroides Arang_(Película) Hà_Nội Attagenus_basalis HR_8752 Antonis_Samaras Multiplexacion_por_división_de_código Guillermo_II_Duque_de_Baviera Mullita Guardia_Varega Hotel_InterContinental_Buenos_Aires Anna_Wyrubowa Himno_de_Adiguesia HD_77464 Hieracio_mayor How_Could_Hell_Be_Any_Worse? Moncks_Corner_(Carolina_del_Sur) Guthriea Antonio_Castro_Cordobez Hooligan Heinrich_Wilhelm_Matthäus_Olbers Harley_harris_bartlett Grupo_prostetico Moby_Dick_(película) Hecho_en_América_(episodio_de_Los_Soprano) Athemellus_tsuifengensis

html map