Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torre_Ladrones Suceso_(teoría_de_probabilidad) Teodardo_de_Maastricht Siu_Nim_Tao Santiago_Gajardo_Peillard Slauson_(línea_Plata) Sambernardina Sahelanthropus_tchadiensis Swift_Hesperange Síndrome_de_Fisher Sclerocactus_mariposensis San_Jose_carpintero Tablillas_de_la_Fortaleza_de_Persépolis Sergio_Vela_Martínez San_Fernando_(Tamaulipas) The_Day_We_Fight_Back Temporada_2008_de_Formula_1 Terremoto_de_Mexico_de_2010 Sant_Miquel_de_Campmajor_(Gerona) The_Simpsons:_Bart_VS_The_World The_Wombats Stegastes_trindadensis Sergei_Gláziev Santísima_Anunciada(Florencia) Tomillo_blanco Saint_Julien_Vocance Salvador_Ocampo_Pastene The_Gas_Station To_Kingdom_Come:_The_Definitive_Collection Santa_María_la_Real_de_Nájera Siberia_(continente) Thesee Tenno_tanjobi San_Nicolás_de_Pangasinán Send_it_On_Single Tomás_Masaryk Submerman Simismo Tormenta_tropical_Arlene_(1993) Scarus_russelii Saint_Georges-sur-Moulon Santa_Maria_do_Herval Serrognathus_lachnosternus Teatro_de_Trondelag Soliptica Sitio_de_Montevideo_(1843-1851) Sportingde_Lisboa Scream_(album_de_Chris_Cornell) Scripting_remoto_en_javascript Talón_de_Aquiles Saira_castaña Saligny-le-Vif Sean_Michael_Waltman Sierre/Siders Segunda_division_de_futbol_de_Bolivia

html map