Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Numero_primo_de_Hilbert Parque_Nacional_Conimbla Polo_Grounds_Music Pontevedra_Club_de_Fútbol_"B" Pilota_valenciana Otmar_Striedinger Pablo_Hernan_Gomez Parque_nacional_de_Pirin Operación_externa Noves_de_Segre ORY Orochaenactis Pestano Nasuella_olivacea Panicum_crus_galli Nuaillé-d'Aunis Número_aureo_(astronomia) Paeonia_lusitanica_var_ovatifolia Oroz Nachr._Königl._Ges._Wiss._Georg-Augusts-Univ. Platnírovskaya Pilla_pilla Phalaenopsis_bella Notitia_Dignitatum Parelacatis_pallidus My_Gym_Partner's_a_Monkey Periferia_de_Islas_Jonicas Peter_W._Atkins Potangis Pilot_Mountain Nu_skool Number_13_(pelicula) Osteochilus_nashii Nobuyuki_Anzai Notogénero OPANAL Paseando_a_Miss_Daisy Pedro_de_Cetinje Plateado Mussy-la-Fosse Polygonum_uvifera Nicolás_Trecco Osterreichisches_Worterbuch Península_de_Machangulo OEE Poponax_campechiana Positiva_FM Par_de_Francia P_O.D. Orion_FC Partido_Social_Democratico_de_Izquierda Ophrys_flammeola Nueva_Navarra Oscularia_muricata Parque_nacional_Unzen-Amakusa

html map