Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_V_de_Bretaña Linea_de_alta_velocidad_Turín-Milán Isabel_Gómez_Muñoz Lazaro_J_Hernández Le_Poet_en-Percip La_Mesa_Boulevard_(Tranvía_de_San_Diego) Kirguistán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Lineville_(Iowa) Jive_Talkin' Kaempferia_pandurata Japan_Le_Mans_Challenge Jaime_Nebot/Archivo1 Juanma_Rodríguez Lichères_près-Aigremont Leonardo_Verdin_Bouza Juegos_de_la_Francofonia Jeld-Wen_Field Juan_Ramos Kotchubaea_montana Liga_Nacional_de_Voleibol_1974/1975 Jose_María_Fernández-Luna_Martínez La_novela_de_un_joven_pobre_(película_de_1941) La_Celle-en-Morvan Jorge_Bono Jordan_(banda) Johannes_Zick Jardin_Botánico_de_Investigacion_de_Hannoversch_Munden Jose_Gomez_Ortega La_carta_(Vermeer) Leptostomias_analis LP_949-15 Jardin_Botanico_de_Tøyen Leciñana La_Tía_de_Frankenstein Lista_de_capítulos_de_Full_Moon_o_sagashite La_Chapelle-du-Châtelard José_Eugenio_Guzmán_Irarrázaval Ken_dam_ma Kruszówka Koshkonong_(Wisconsin) Isquia_(NA) Lampre_Daikin Lacenas Kefalonia La_Rioja_(comunidad_autonoma,_Espana) Korekiyo_Takahashi Investigación_de_Mercados Lex_Gotica Iselma_hirsuta L_C.Leach LeToya_(álbum) José_Maria_Bourgon_Lopez_Dóriga José_Daniel_Morón Judería_de_Sagunto La_Lande_sur-Eure

html map