Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

USS_Petrel_(PG-2) USS_Tarawa_(LHA1) Trofeo_Banca_Popular_de_Vicenza Renato_Birolli Fuerza_Aerea_de_Holanda Rosa_borja_de_icaza Unión_de_Mujeres_Argentinas Ilala Gillain_Berry Municipio_de_Manito_(condado_de_Mason,_Illinois) Inca_del_Imperio_incaico Ricardo_Novo Une_Enfant_Du_Siecle República_española Rosa_García-Orellan Fundacion_Giovanni_y_Marella_Agnelli Giro_frontal_medio Garhwa Título_o_valor George_Dewey Rubén_Darío_Velásquez Fromberg_(Montana) Rio_moyja Gadeira Unassigned_Orchideae República_Democratica_de_Vietnam SLSA Relacion_procesal Fritada_de_ratas Río_Uncompahgre Return_the_favor In_the_Name_of_Love_Artists_United_for_Africa Turquistán USS_Gunston_Hall_(LSD_5) Inge_Brück Ilustre_Cofradía_Penitencial_de_Nuestra_Senora_de_las_Angustias_(Valladolid) Gaita_navarra Ripensia_Timişoara Fuente_neutral Rio_isar S.E.P.E.I. Rollinia_permensis Trip_the_Light_Fantastic_World_Tour_2007 U_S_Cremonese Trino_(musica) Frost_(Minnesota) Municipalidad_de_Tērvetes Municipio_de_Villa_González_Ortega SAB_Cantabria Revisor_(software) Fulcinia_uxor Museo_Arqueologico_de_Jaén Gabriel_Abreu_(pianista_y_organista) Georgianos Utu_hegal

html map