Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kyburgo Ley_de_los_cosenos La_Sauvetat_du-Dropt Jose_F._Botello_Borrego La_melodía_de_las_estrellas Jardín_Botanico_de_Zurich Juan_Jose_Ibarretxe_Markuartu Jesper_Karehed Jacometrezo Liceo_Aeronáutico_Militar Jordi_Arbonès Licencia_publica_del_proyecto_LaTeX Le_bœuf_écorché Jose_Felix_Estigarribia_Insaurralde Instituto_de_la_Mediana_y_Pequeña_Industria_Valenciana La_liga_de_los_pelirrojos Juan_Casanova La_Celle_sur-Nièvre Le_Ménil_Scelleur Jorge_Valenzuela_Cordero LDC LVIII_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Oaxaca Karatas Juan_Delval_Merino Instituto_Germano_de_Entomologia Julio_Cesar_Claudiano Juan_Atala_González Juan_de_ribera Jacqueline_Joyner_Kersee Kagarlyk Lenguas_tivoides Lago_Taimir Juan_Carlos_Añón_Moreno Karkamu Isika_lucida James_Luteyn La_filosofía_de_libertad Juncus_mucroniflorus José_Antonio_Martinez_Suarez Leiðarvísir_og_borgarskipan Joyas_de_la_corona_británica L_A_V._Venta_de_Banos_León_Gijón Lago_del_Crater Joao_Batista_Inácio Linea_16_(San_Juan) Lambres_lez-Douai Lines,_Vines_and_Trying_Times José_Luis_Chilavert Juan_Antonio_Padrón_Albornoz Larecaja La_Longeville Isela_Vega Juan_Baigorri_Velar Jerónimo_de_Alcala_Yáñez_y_Rivera Julio_Algar_Perez_Castilla

html map