Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Russell_T_Davies Rio_Volta_Blanco Undina Il_fantasma_dell'opera_(pelicula_de_1998) Tuenti_Móvil U_48_(1939) Universidad_de_Tohoku Royal_Ivey S_P_L._Sorensen Gebhard_Leberecht_von_Blucher Galvin_(Washington) Robert_David_FitzGerald Trolli_Arena Río_Quixeramobim Municipio_de_Roaring_Creek_(condado_de_Columbia,_Pensilvania) Rio_Comoé Rio_Parnaiba Fútbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1984 Franky_Van_der_Elst Unico_Wilhelm_van_Wassenaer Inopeplus_borneensis Rhizocephalus_turkestanicus Municipio_de_Harrison_(condado_de_White,_Arkansas) Ulex_parviflorus_ssp._willkommii Fuentes_de_Cesna Fremantle_Dockers Rio_grande_do_norte Municipio_Sucre_(Merida) U_D_F Tumor_de_Krukenberg Municipio_de_Heidelberg_(condado_de_York,_Pensilvania) Triterpenoides Utsunomiya_Tochigi Roberto_J_Martínez_Vera_Tudela Río_Lagartos_(municipio) Gnaphalium_hyberboreum Fundacion_Calouste_Gulbenkian Umed_Ukuri Gen_Pax Fun_Fun,_Fun Murphy_Seeker Ribaute-les-Tavernes Gestación Rio_Ruhr Restauracion_(arte) Fundacion_Getty True_Crime_NYC Rogerio_Paulo_Brito Río_Jamapa Glucuronolactona Galium_hispidum Impatiens_capensis Inchenhofen Union_Deportiva_Las_Palmas_Atletico Reserva_estatal_Basut-Chay

html map