Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hévilliers Gritando_en_Silencio Atlético_Cataluña Any_man_of_mine Arion_de_Metimna Hydrocyphon_kaszabi Arracacia_xanthorrhiza Artículos_de_la_Confederación_y_la_Unión_Perpetua Apache_Commons Mouche_Phillips Gurmat Hoja_de_verificación Gunnera_reniformis Guerra_de_movimientos Halimedes_(satelite) Ichthyurus_heidiae Antigua,_Insigne_y_Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_y_Maria_Santisima_de_los_Dolores_(Jaen) Anceaumeville Angel_Muñiz_Alique_(escultor) Aulexis_jiangkouensis Artesania_cusquena Huelga_de_tranvías_de_Barcelona_de_1951 Guillermo_Néstor_Mastrini Idioma_veneciano Henri_Louis_Duhamel_du_Monceau Mirage_–_The_Remixes Mitteilungen_aus_dem_Institut_für_allgemeine_Botanik_in_Hamburg Guachené Movilidad_dentaria Animalario_(grupo_de_teatro) Monumento_a_los_Intelectuales_Martirizados Huntingdon_(Quebec) Anita_Shreve Asedio_de_Königsberg Mmsp Gymnocalycium_cardenasianum Grupos_de_comunicación Anti-godzilla Ati_technologies_inc Apolión Anna_Morgause Avenida_Alcorta_(desambiguación) Mimosa_standleyi Antonio_Romaña_Pujó Minimax Montferrer_i_Castellbò_(Lérida) Monsenor_Fray_José_Maria_Bottaro Humberto_Ovelar Hygelac Høstutstillingen HIP_26373 Mulay_Muhammad_al-Rashid_bin_Sharif Asclepias_fragrans Hatthipura Idioma_cingales

html map