Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruta_Estatal_de_California_87 Gobernador_Mayer Río_Colorado_(desambiguación) República_de_la_Gran_Colombia Inga_cataractae Un_milagro_para_Lorenzo Infracción Municipio_de_Kiowa_(condado_de_Barber,_Kansas) Trópico_de_sangre Ribera_Oveja Fueros_de_Valencia Gian_Matteo_Fagnini Tristylium Tyler_Arnason Técnicos_Investigación_Aeroterráquea Glorieta_de_Anibal_González Trirhabda_geminata Municipio_de_Superior_(condado_de_Williams,_Ohio) VVA-14 Ganbare_Goemon:_Yukihime_Kyūshutsu_Emaki USS_Connecticut Galeodes_aulicus Tres_Cruces_y_Valle_de_Kosnipata Fuchsstadt Municipio_de_Symmes_(condado_de_Lawrence,_Ohio) Retama_amarilla Fredéric_Berthelot Trogon Gastronomía_del_sur_de_Estados_Unidos Unio_Esportiva_Cornellà Undine_sonata Félix_de_Latassa_y_Ortin Reino_de_Luang_Prabang Tíndaro Ganagobie Inhibidor_de_la_recaptacion_de_dopamina Gh2 Túnel_Dalecarlia Georgius_Cedrenus Municipio_de_Vienna_(condado_de_Rock,_Minnesota) Upeneus_vittatus Reseda_silvestre Fútbol_Club_Arsenal_Kyiv Gianni_Bugno Un_dia_una_habitación Inquilino_comunista Turquía_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Gehyra Giuliano_Sarti Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Azogue Ribera_de_San_Benito Ryuzo_Morioka Rompecorazón_(telenovela) UT Urko_Rafael_Pardo

html map