Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Toto_La_Momposina San_Esteban_de_Palau_Tordera Samu_Sánchez Sistema_de_Aumentación_Basado_en_Satélites Tito_Vetusio_Gémino_(consul_462_a.C.) Sueño_de_una_noche_de_invierno South_Philipsburg_(Pensilvania) Separación_vertical_mínima_reducida Torneo_del_Interior_Temporada_2008 Shibin_el-Kom Sarunas_Jasikevičius Sagrada_Congregacion_de_Propaganda_FIDE Sainte_Opportune_du_Bosc San_Francisco_Dons Templo_de_la_Merced Señores_de_la_Guerra_Goa'uld Sempere_(desambiguación) San_Visorio Termas_de_puyehue Seneca_(tribu) Segunda_División_B_de_España_2006_07 Trachelismus_tenuissimus Soroa_III Sínfisis_pubica Stanislaus_Pascal_Franchot_Tone San_Matias_Apóstol Sistemática_evolutiva Sin_identificar Technopark_Stellenbosch The_Incredible_Hulk Torre_de_Santa_Maria_(Picos_de_Europa) Taller_de_carpinteria Tordylieae Saint_Jean-devant-Possesse San_Jose_(Costa_Rica) The_Satan_Killer Síndrome_de_Beckwith Syagrus_paraguayensis Sandy,_Utah Suelo_sulfatado_ácido Tratado_de_Cordoba Seven_Oops Summerland_(California) Saint_Pierre_sur_Orthe Slouching_Toward_Bethlehem_(Angel) Sexo_en_la_playa Sindicar Teodoro_I_Láscaris Soledad_Gallego-Diaz Sapium_sebiferum Saint_Pierre_de_Bat Temerario_(D_37) Santa_Margherita_di_Staffora Stick_(Comic) Signo_y_símbolo

html map