Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Judith_de_Bethulia Isla_Caviana Juan_Abugattas Kwamalasamutu Ioduro_de_sodio Kali_(cantante_francés) La_soledad_de_los_números_primos Ka_Ata_Killa Irwin_Murray_Brodo La_Trinité_(Alpes_Marítimos) José_Aguilar_González Jose_María_Orense_Milá_de_Aragón Litoria_napaea Isla_Voronina Jerzy_Grotowsky José_Luis_Rodriguez_Gonzalez Les_Magny Klosze Juagarza LinEx Lancaster_(Misuri) Kim_Hyon_Hui Joaquin_Jovellar KiKA Liga_Democrática_de_Kósovo La_edad_de_oro_de_la_cultura_judia_en_España Joemy_Blanco Juan_Ignacio_Pujana_Fernandez Kerope_Patkanov Laguna_del_Diamante Leandre_Griffit Inés_Fernández Le_Pin_(Deux_Sèvres) Joaquin_Pareja_-_Obregón La_Estación Leonel_López Lansargues José_María_Forqué_Galindo José_Maria_Munoz_Quirós Leandro_Sebastián_Fernández Isogona Ladoye_sur_Seille Jara_de_las_cinco_llagas Islote_Blanco_(Tierra_del_Fuego) Le_Boullay_les_Deux_Eglises José_Fernández_Cisternas Juan_van_der_Hamen_y_Leon La_Vega_(Granada) Linociera_macrophylla_var_attenuata Lethrinops_microstoma LTAZ La_tía_Cato Juan_de_Orleans_(1874-1940) Leu_moldavo Jose_Eugenio_Azpiroz_Villar

html map