Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Huixmi El_programa_de_ana_rosa Euphaedra_(Euphaedrana)_ravola Esteban_Radoslav_de_Serbia Elisma_natans_subvar._plantaginifolium Elizabeth_Fries_Lummis Forgot_About_Dre El_tigre_de_Santa_Julia_(pelicula) Escuela_granadina_de_pintura Fats_Waller Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_en_California_de_1992 Epipsammia Francesco_Vescovi Eduardo_Toba Elecciones_autonomicas_vascas_(1998) Federación_Internacional_de_Natación Feins_en_Gatinais Eucalyptus Fase_angular Espasmo_mioclonico Federacion_Chilena_de_Fútbol Fobia_a_los_espacios_abiertos Evora_(distrito) Franklin_(condado_de_Manitowoc,_Wisconsin) Estacion_de_Puzol Esparza_de_galar Estefanía_Alfonso_«la_Desdichada» Erich_Mielke El_año_sin_verano El_largo_beso_del_adiós Estadío_del_espejo Elecciones_checas_al_Parlamento_Europeo_de_2004 Enchidium Elecciones_al_Parlamento_gallego_de_2001 Falsos_aneurismas Estacion_de_Aravaca Erysimum_cheiri Evolucion_demografica_de_España_en_la_época_precensal Eugenio_Perez_Botija Felipe_Diaz Escudo_de_armas_del_Principe_de_Asturias Felton_(Delaware) El_Yang-tse_en_llamas Erik_von_Kuehnelt-Leddihn Fernando_Esteve_Chueca Encina_Emory El_criador_de_gorilas Estrellas_fugitivas Filadelfia,_Pensilvania Fiestas_de_Santiago_el_Verde Edmontonia Eumops_maurus Fc_baník_ostrava Exceso_de_poblacion Eulophia_comosa

html map