Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Etnografia_de_los_Estados_Unidos Elecciones_presidenciales_de_Colombia_(1986) Festival_de_Teatro_Clasico_de_Merida Elecciones_presidenciales_de_Costa_Rica_de_1970 Fibrobroncoscopio Elecciones_generales_de_la_Republica_Centroafricana_de_2011 Estacion_de_La_Fortuna En_el_hospicio_(álbum) Fieseler_Fi_103_Flak_Zielgerät_76_(FZG_76) Fontibre_(Cantabria) Francesc_Valls-Calzada Estibaliz_Martínez_Yerro Esfinge_de_granito_de_taharqo Eduard-Francois_André Episodios_de_Growing_Pains Escudo_de_boal Elecciones_españolas_de_2004_al_Parlamento_Europeo Francisco_Menacho Escudo_de_Lugar_Nuevo_de_San_Jeronimo Era_Heisei Factor_de_carga_(energia) Francisco_de_Assis_Rosa_e_Silva Eliphas_Levi Estado_Bolivariano_de_Miranda El_cruce_de_los_Andes Eminem:_Love_The_Way_You_Lie Ernst_Schroder Enhanced_data_rates_for_gsm_evolution Exo_Force F.K.Mey. Estación_de_Sant_Isidre Emprender Filosofia_helenistica Ermengol_iii_de_urgel España_en_el_Campeonato_Mundial_de_Atletismo_de_1999 Fabianismo Estación_de_Yémeda-Cardenete Florian_Smieja Francfort_en_Oder Es_el_Día_del_Árbol,_Charlie_Brown Fernando_Monzonis_Mozas Flåm Fotbalovy_Klub_Hvězda_Cheb Embalse_de_Yanase Fondo_Kuwaití_para_el_Desarrollo_Económico_Arabe Enamórate_(telenovela) Euphorbia_gayi El_Observador_(desambiguacion) Emil_Angelov Edouard_Naville Escuela_de_Berlín_de_música_electronica Fosforilacion_oxidativa Francisco_Álvarez_Cascos_Fernández Eulasia_bicolor_dichroa Estación_Bolivar

html map