Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cementerio_de_Woodlawn_(Las_Vegas) Cantón_de_Tigalate Caida_de_Mexico-Tenochtitlan Bárbol Candido_Melchor_Maria_Trigueros_de_Lara_y_Luján Borgonota Cazador_blanco_corazón_negro Campeonato_Descentralizado_1992 Bobby_Cruz Candidatura_Democrática_Gallega Bernac-debat Bessey-lès-cîteaux Canciones_de_Mozart Blackburnium_insigne Catasetum_bungerothii_var._lindenii Batalla_de_Montgisard Benazolve Belford_(Nueva_Jersey) Big_time_sensuality Catedral_de_wells Belleherbe Barbus Barzili_Levi Bengal_Subah Carola_Fernán_Gómez Cetoacidosis_diabetica CSKA_Pamir_Dushanbe Beatriz_de_Sajonia_Coburgo-Gotha_(1857-1944) Cantón_Montalvo Bosón_el_Viejo Bolero_de_Chopin Campaña_en_el_Este_de_Africa Barbara_Mujica_(escritora) Central_termica_de_Arrúbal Barquisimeto_(Venezuela) Carné_de_conduccion_europeo Biomphalaria_salinarum Años_2530 Boy_(álbum_de_U2) Canarias_Radio Canton_de_Songeons Canal_de_las_Estrellas Cerasus_fruticosa Bolívar_(provincia_de_Peru) Año_1195 Casa_energia_plus Cacaliopsis Benito_Más_y_Prat Bagnols-sur-Ceze Castillo_de_Sydoriv Barrio_Isabelino_Palencia Bessacta Cerro_Santana Bernardo_de_Hoces CD_Millonarios

html map