Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santa_Cristina_Gela Toedtli Teologia_Mística Sinus_Aestuum Torrielli Stephen_R_Donaldson Too_Old_To_Rock_'n'_Roll Stephanophysum_asperulum San_Luis_Potosí,_SLP Teodosio_príncipe_del_Brasil Sabino_Berthelot Tasilón_III_de_Baviera Shanxi_Aosen_Luhu Slideling Taito,_Tokyo Shjara Too_Much_Rain Toronjil_de_monte Showpay Sulfato_de_16-hidroxidehidroepiandrosterona Sibagat Tonight_(álbum_de_David_Bowie) Transporte_en_Europa Szentesi_VK Selección_femenina_de_fútbol_del_Canadá Salvamar Spiderman_Friend_or_Foe To_Each_His_Own_(Band) Seleccion_de_fútbol_de_Andorra Secretario_(administración) Sodipodi Sinofranchetiaceae Santa_Barbara_(Cafayate_Salta) Scutellaria Third_Lanark San_Fernando_(Málaga) Test_de_sobrecarga_hídrica Terremoto_doblete Tagged Tomas_Jose_Grigera Staphylococcaceae Tahir_ul_qadri Sus_domesticus Tito_Lusiardo San_Miguel_Dueñas Selvatica Seleccion_de_baloncesto_de_Alemania Saint_Nicholas_Avenue Sebastián_de_Morra_(pintura) Sytrus TISPAN Supresion_de_las_defensas_aereas_enemigas Stick_(hockey) Sénaillac-Lauzes Seguimiento_de_ojos

html map