Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Jean-de-Rives Span. San_Rogelio Saint-Gérand-de-Vaux Some_Girls_(álbum) San_Leucio_(Caserta) The_Disappearance_of_Lady_Frances_Carfax Selva_Lizard_Head Torre_Vigia_del_Puig Sebastian_Oscar_Rulli Simarik Spergularia_campestris_var._alpina The_Bar-Kays Tratado_Suárez-Muñoz_Vernaza Señor_rossi Texaco Servio_Fulvio_Flaco Tanngnjostr_y_Tanngrisnir Torres_y_Reyes Serrafalcus_lanceolatus Saint_Cirq_Souillaguet Salzach Sobrelapena Salix_flava Templo_Walhalla Tito_Menenio_Lanato_(cónsul_452_a._C.) Sabás_Raimundo_Sánchez_Valdivia Serranía_ronda Shahrixon Segunda_República_Filipina The_Turn_of_The_Screw Simón_de_Keza Tercera_Orden_de_San_Francisco Tradicion_del_valle_del_río_Indo Sinmoria Seis_Naciones_2004 Samborombón Sebastopol_(1911) Stephan_Eicher Saint_Germain-du-Seudre Solaneae Torrenova Stowarzyszenie_Klub_Sportowy_Baltyk_Gdynia Selección_filipina_de_fútbol Torre_Abd_el_Aziz Tomas_de_Montagu Salto_de_Santillana Selección_de_voleibol_de_Perú Supercanje_magnético Saint_Etienne-Roilaye Surfista_de_Plata Síntesis_de_olefinas_de_Boord Sanacion_en_ausencia Salpidema_alluaudii Telefonica_del_Perú

html map