Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allmannshofen Dariusz_Zawiślak Ammocryptocharax_vintonae Cordemex Criptografía_de_curva_elíptica Crypsiprora DEN_1048_3956 Cristiandad Códice_de_autos_viejos Distrito_electoral_de_Colfax_(condado_de_Colfax,_Nebraska) Eddie_Graham Aleksandr_Khatuntsev Cronica_bizantina-arabiga Alfredo_il_grande Damascus_(Arkansas) Crystal_McKellar Coronación_de_la_Virgen Director_general_de_finanzas Deir_el_Qamar Amblyderus_brincki ENTel_(Argentina) Ecsenius_lubbocki Alfonsina_Storni_Martignoni Ana_Genoveva_de_Borbon_Conde Alejandro_de_Médici Dulce_Nombre_de_Maria Diócesis_de_Suwon Copa_Emir_Kuwait Departamento_de_Policía_de_Austin Corona_Hispánica Alitubus_tomentosus Dictilis Distillers Copionodon_lianae Dulantzi Aline_Griffith Delfín_común_oceánico Cucharada Cueva_de_Balmori Aleuroplatus_hiezi Ana_Valeria Cuca_Gamarra Alexandra_de_la_Mora Danuriodes_barbozae Cycnogeton Darfur_del_sur Donald_Harrison Dialogo Corporacion_Popular_Deportiva_Junior Cynara_cardunculus_L. Distrito_de_tarbes Copa_América_1983_(regata) Cupertino,_California Dogma_SS_(banda) Cuarta_División_de_Chile

html map