Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_bachelor_and_the_bobby-soxer Tak_and_the_Power_of_Juju The_Unit Tratado_de_Aix_la-Chapelle_(1668) Sapritch Seleccion_de_béisbol_de_los_Estados_Unidos Simbología_masonica Tdif Sonotone Tangara_de_garganta_gris San_Esteban_Catarina The_Naughty_Nineties Sargon_de_Agadé Tenor_cantante Sagrado_Corán Samuel_Cardich Transmission_voie-machine Santa_Xia_de_Monfero Telediario_(desambiguacion) Sinfonía_n_4_(Dvorák) Strix_varia San_Pedro_(Buenos_Aires) Supercopa_española The_Day_the_Earth_Stood_Still Seward_(Nueva_York) Silvio_José,_el_buen_parasito Sintesis_de_indoles_de_Bischler-Mohlau Torre_de_Alcuetas Saint-Romain_(Vienne) Sempervivum_braunii Star_Trek_(pelicula) Tiempo_Ordinario Traf_O-Data Siglo_LXVI_a._C. Thryothorus_rufalbus Santa_Melania_la_Vieja T._Lobsang_Rampa Seleccion_bahameña_de_fútbol Ticotico_de_cejas_claras Santa_Barbara_(Santa_Barbara) Torre_del_castillo_de_torrente Transtorno_Límite_de_la_personalidad Transicion_de_fase_cuantica Sant'Abbondio Templete_de_musica Tratado_de_Libre_Comercio_Peru_-_EE.UU. Sedum_zlatiborense Tejero Santa_Maria_(Cadiz) Tramont_Lassus Sanguisorba_vulgaris_var_glaucescens Televisión_en_España_en_1996 San_Clemente_(León) Teopompo_(desambiguación) Staugaitis

html map