Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Krumiri Juan_Ajuriaguerra Instituto_Neuropsiquiátrico_Jose_T._Borda Liga_Italiana_de_Béisbol Instituto_Canario_de_Ciencias_Marinas Keramikos Johann_Wolfgang_Dobereiner Japon_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Jose_Manuel_Gonzalez_Fernandez-Vallés Juana_y_Sergio Kulmiye La_batalla_del_britpop Jamaica_Center-Parsons/Archer Joaquín_de_Arteaga Lista_de_capitales_de_Espana_por_poblacion Linterna_Verde,_la_Pelicula La_Valle_(condado_de_Sauk,_Wisconsin) John_Wallace Jerónimo_Gracian Literatura_homosexual_en_Colombia Kremer_Racing La_horda Jilong_Shi La_Viga_(estación_de_Metrobus) Jose_Zúñiga Les_Côtes_de-Corps Julio_Claudia Lista_de_alcaldes_de_Noreña Lidia_Yusupova Keeps_gettin'_better_a_decade_of_hits Jose_Luis_de_Mirecki_Ruiz_Casaux Kali_iugas Lista_de_capítulos_de_Escuela_Wayside Jose_Maria_Rodriguez_Rodríguez Juan_Rosals_y_Corretjer Lista_de_edificios_solares_pioneros Lew_Landers La_hora_Chanante Jaime_Linares_Lázaro Jerome_Bixby Javier_Cifrian Lago_de_Buendía Libre_flotacion Jose_Maria_Román Instituto_Nacional_de_Salud_de_Perú Letra_(desambiguacion) Jorge_Fernandez_Diaz_(desambiguacion) La_brújula Jara_melosa Juncus_marshallii La_Via_Lactea_(pelicula) Lamiini Jesulin Liga_Rafaelina_de_Fútbol_2013 Juan_luis_de_la_vallina_velarde

html map