Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cardenal_Shirayanagi Camos_(Nigran) Brandon_Jay_McLaren Chalepus_similatus BMT_15 Bibliothèque_nationale BC_Triumph_Lyubertsy Boulouloum_et_Guiliguili Campeonato_de_Primera_División_1990/91_(Argentina) Caversham_AFC CRIA Carmen_Resino C.A.V.P. Cabo_de_Aguer Benjamin_Carrion Bṛ́has-páti Calle_Embajadores Belleville_Nueva_Jersey Barrio_del_pilar_(fuencarral_el_pardo) Baga,_biga,_higa Campeonato_Mundial_de_Clubes_de_Hockey_Patines Berroa Brutal_death Cereté Castillo_de_Mascaraque Brian_Branston Baron_barrymore_halpenny Castro_de_Fuentiduena Borbones_en_pelota Campeonato_de_Espana_de_Ciclismo_en_Ruta_1997 Chanel_St_James Barrio_Metropolis Berghof Brachyramphus_craveri Barbie_World Beuvry-la-Foret Capilla_(desambiguación) Barry_fitzgerald Cantavieja_(Teruel) Boehmeria_juncea BG_Group_Place Before_I'll_die Basilea-Ciudad C_R_I_T Carlos_Di_Loreto Borís_Alekseyevich_Fédchenko Bad_radio Bloomfield_Road Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_2005 Batalla_de_Shizugatake Borkman Bergantín_Aranzazú Brières_les-Scellés Castillo_de_Rajadell Beautiful_(canción_de_Moby)

html map