Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Islote_Clavo Labeo_boga Isabel_de_Henao Linografía Juntos,_El_show_de_la_mañana Lengua_románica Johan_van_Stratum Lengua_tonal Iruela Litosfera Ka-226 Kamehameha_El_Grande Life_CD Karl_Klindworth Limp_Bizkit_DX Le_Siècle Jose_Antonio_Álvarez_y_Baena Leopoldo_II Julius_Florus Julieta_Campos Isla_Inaccesible_(Dellbridge) José_María_Otero_de_Navascués Lista_de_municipios_de_Córdoba La_conversion_de_la_Magdalena Javier_Solís Libres_(Puebla) Jose_Yuraszeck La_leona KTouch Kauffenheim Invasores_de_marte Koso_Pol. Jorge_Perrone_Galarza Israel_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Kevin_Allen_Loder Las_hermanas_de_Bufalo_Bill Ligue_1_1963-64 Le_Verdon_sur_Mer L_A_V._Venta_de_Banos-León-Asturias Lista_de_monedas_en_circulación Le_Perrier Jardín_Botanico_de_la_Capital_Nacional KG Lacerta_(género) La_gran_dolina Juan_del_Rio_Martin Kernera_nodosa Instrumentos_de_medicion Jose_María_de_la_Concepcion_Apolinar_Vargas_Vila_Bonilla Isla_Chesterfield Junji_Majima José_María_Yázpik Juan_V_de_Lanuza Julio-César_Fernandez Ivo_van_Damme

html map