Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Moritz_(cerveza) Heteroaridarum Monforte_d'Alba Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesús_de_la_Caida_y_Maria_Santisima_de_la_Amargura_de_Ubeda_(Jaen) Andre_Cournand Arroyo_(rio) Himno_Nacional_(Bolivia) Arm. Arbol Atom_Heart_Mother_Suite Armén_Ohanian Monumento_de_la_Estela_de_Luz Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900_-_2500_metros_con_obstáculos Mudra Antimonita Antonio_Eduardo_Martín_Sanchez Moneda_5_centimos_euro Gustavo_Cabrera_Marroquin Attilaea Montvale_(Virginia) Anfiesmenópteros Mimosa_hemiendyta Hetomesnil Mole_(unit) Hirneola_auricularis Avellanito Historia_de_haro Arquicortex Antonio_Navarro_Santa_Fe Hymne_Monegasque Aphaenandra_uniflora Ano_177 Aphyosemion_bivittatum Angel_Garcia_Peña Arturo_Melida_Alinar Motey_Besuche HAT-P-12_b Mon_beau_sourire Arceus_and_the_Jewel_of_Life Arthrosia_hygrophila Arquitectura_de_cristal_y_acero Heroe_a_rayas Area_de_estudio_de_vida_silvestre_(Estados_Unidos) II_Zw_96 Hermana_Nirmala Habemus_Papam_(Película) Mohámmed_III_de_Marruecos HD_183344 Hekimhan Arqueología_subacuática_de_México Grütter Arganzón Angel_Saavedra_Ramírez_de_Baquedano Hijos_de_J._Barreras Anomalia_dipolo_artica

html map