Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francesco_I_Gonzaga Eloy_Cortínez_Fuentes Ensimismamiento Eugenia_buxifolia_var_minor Figuierea Esteban_Handal_Perez English_electric_canberra Enough_(desambiguación) Elecciones_Europeas Fraates_i_de_partia FC_Tirol_Innsbruck Elvino_Vardaro El_día_del_chacal Enomancia FMA_IA-58E_Súper_Pucara Fiat_Croma_(2005) Ferrieres-Poussarou Estado_libre_de_Fiume El_Parral_(Avila) Four_on-the-floor El_tonel_del_tiempo Florencia_Ortiz Estadunidense Espira-de-Conflent Elelin Eu_(Sena_Maritimo) El_Castellano Familia_Pomar F._K._Hvezda_Cheb Football_Club_Civics_Windhoek Efecto_Termoacustico_de_interacción_fluido-pared Eurystomus_azureus El_manifiesto_de_Montecristi Epoca_Micénica Emilie_de_Breteuil Francisco_Nájera_Gil Flateyjarbók Estación_de_Gisikon-Root Encanizada Ejercito_Popular_de_la_Republica Estacion_Boulogne_Sur_Mer Fractura_cubital En_éxtasis_(Thalia) Esteban_Carvajal Embalse_de_Hirfanlı Francesa Escudo_del_Distrito_Federal_(Mexico) Ejercito_Popular_de_Liberacion_de_Manipur Estación_de_Acacias_/_Embajadores Estacion_de_Villaverde_Bajo Francisco_Rosete Evelina_Paoli Erythraea_turcica Estadio_Hugo_Stroessner El_Piyayo

html map