Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermanos_Lumiere Ayushita Anne-Marie_Brunius Andernos_les_Bains Morfologia_glaciar Astiz Mostellar Huana_Huana Guajava_albida Historia_de_las_instituciones_en_la_Antigua_Grecia Hillsdale_(Kansas) Moutiers-en-Puisaye Arcadio_Zentella_y_Sánchez_Mármol Hesperomorpha_collaris Harriet_Margeret_Louisa_Kensit Minnesota_Botanical_Studies Arturo_Pérez_Martínez Andrés_Cardó_Franco Helle Hospital_Puerta_de_Hierro Halleria Hololachna Athearnia_anthonyi Hiedra Hamsche He_Qiuxia Arthur_Schuster Hotel_Copacabana_Palace Hojalata_y_Lamina_S.A. Idioma_nivj Hordeum_wolgense Animales_de_Australia Hidalgo_de_gotera Aullo Mohamed_Khouna_Ould_Haidalla Heliodoro_Rodriguez_Lopez Ano_1055 Miramar_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Ano_1936 Antero_Rubin_Homet Hacienda_de_San_Pedro_Tenexac Aspergilosis Ann._Sci._Nat.,_Bot.,_ser._4 Ascoglossum_purpureum Monnet_la-Ville Area_metropolitana_de_Santiago_de_Compostela Antonio_Arias_(arbitro) Ar-Adunakhor Gueorgui_Ansimov Asclepio_21-29 Miusynsk Hasan_Şas Mordellistena_paradisa Areas_Naturales_Protegidas_por_el_Estado Hypositta_perdita

html map