Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Triatlon_de_2000 Billie_Whitelaw Centro_Horticola_y_Jardín_Botanico_de_Cabrillo_College CIP2C19 Challenger_de_Nueva_Delhi_2014_(individual_masculino) Bandera_de_Ciudad_de_Nueva_York Bellis_mossambicensis Casearia_stjohnii CC.OO._de_Andalucia Beatrice_et_Benédict Calabacines_calabacín Baloghibrasiluropoda Casar_de_Cáceres Celadion_de_Alejandria Bomberos_de_la_electricidad Bidaurreta Blueprint_(dibujo_técnico) Cataratas_Augrabies Bradley_McGee Bot._Arr._Brit._Pl._(ed._2) Capital_federal Canal_5_de_Rosario Cartonera Carne_Mechada_(Andalucía) Capítulos_de_Cuéntame_cómo_pasó Chao-Tzu Año_2003 Beaumarchés Badahšan_(provincia) Bradley_(Illinois) Bolitoglossa_pesrubra Canción_del_Cola_Cao Capítulos_de_Ranma_½ Bignonia_grandiflora Bañados_del_Izozog Capilla_de_Cella Borrell_(historietista) Brian_Froud Cabeceiras_de_basto Ceferino_Gonzalez_y_Díaz_Tunón Campeonato_Sudamericano_Sub-16_de_1985 Banos_Árabes_de_Jaén Chaetophractus_sajama Bréiner_Belalcazar Año_674 Bocata_de_calamares Carlos_Darwin Bogdanivka_(Raión_de_Mykolaivka) Belice Batalla_de_la_cresta_Edson Carlos_Felix_de_Cerdena Centro_micologico_de_Navaleno Castillo_de_Königstein Calcomanía_de_agua Caracas_92.9_FM

html map