Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arma_enastada Mulianka Hermanos_de_los_Pobres_de_San_Francisco_Serafico Humaitá_(Neembucú) Antropomorfización Montpellier_RC Guānyin Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra_Itatin_Parana_Tapé_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Moti Artajerjes_(Jommelli) Ano_nuevo_Chino IRMA Handsup Gzel August_(California) Aspinatimonomma_gressitti Heriberto_Juarez Archaeoglobus Haemosporasina Hárbardsljoð Ano_gaussiano Moshe_Kaplinsky Heptallon_capitatum Guerras_Bulgaro_Croatas Heulandita Mircea_I_de_Valaquia Aracnoides Gutierre_Fernández_de_Castro Hermandad_de_las_Ánimas Archipiélago_de_Nordenskiöld Guardia_de_San_Lorenzo Avenue_Q Arca_de_Santo_Domingo Hielo_Negro_(banda) Harihari-nabe Haluro_de_acido Heaven_Can_Wait_(canción) Hermé IDEHAB Hancock_(desambiguación) Ministro_principal Mirafra_affinis Anomala_(animal) More_Hispano Montaíto Hipertonica Arteria_suprarrenal_superior Hagenthal_le-Haut Ayoó_de_Vidriales Audi_Allroad_Quattro_Concept Angelic_Organics Hordeum_tetrastichum Astragalus_pictus_var._magnus Arquitectura_industrial Huracan_Donna_(1960)

html map