Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ortografía_del_español Olenekiano Nanorana_arnoldi Peter_Boström Pedagogía_progresista Non-Phixion Patrimonio_nacional_(película) Napaleofú Non-Stop_(álbum_de_Andy_Bell) Paraíso_astronómico_de_la_Puna_de_Atacama Nikolai_Galakhov Pedro_González_de_Ulloa Oshu_(Iwate) PFC_Levski_Sofía Octavio_Paz Parque_nacional_de_Lukusuzi PRRSI Noche_disco North_Newton_(Kansas) Platyrrhinus_chocoensis Myrrhis_ammoides Nélida_Bacigalupo Pigmalion_(pelicula) Polioximetileno Palacio_y_Museo_de_Elsedo Orejas_de_mar OMX-S30 Namikoshi_Tokujirou Papelera_(recipiente) Nocturnos_Op_37 Panonia Poole_Bay Pantallazo_rojo Partido_Obrero_Socialdemocrata_Leton Perico_el_del_Lunar Nova_Zhotneve Pinar_del_Rio_(ciudad) Oskar_Blotta_(h) Olga_Korbut NIMF_15 Museo_de_Louvre Paleopatología Período_Dinastico_Arcaico Otocephalus Portage_(Utah) Najichevan Músculo_iliocostal Oyuugi_Wagamama-dan_x_PaRADEiS Objeto_Messier_32 OJSC_Siberia_Airlines Ononis_baetica Old_Ironsides Papiro_de_Moscú Nishio_Ishin OV_Cephei

html map