Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tony_Cascarino Teorías_apocalípticas_religiosas Signalización San_Vitoiro_de_Ribas_de_Miño Sebastian_Santibanez Tortrix_(Grapholitha)_illutana Terranigma Saint_Laurent_l'Abbaye Templo_de_Oakland Tinamo_andino Sandy_Cohen Szepesbéla Tocopilla_(provincia) Teodoro_Escalona_Cortes Saint_Divy Scott_Vernon Sanat_kumāra Tanea_undulata Señor_del_Mar Toni_Doblas Tayasuido Santa_Fe_(provincia_Argentina) Santo_António_de_Nordestinho TDSB San_Justo_(ciudad_Santa_Fe) Saint_Laurent_des_Vignes Thezey_Saint_Martin Sliwiny Throwdown_(Glee) The_Chosen_One Trastorno_específico_del_desarrollo_del_lenguaje Tetraonyx_maculata Subcampeón Siegen_(desambiguación) Torbern_Olof_Bergman The_Greatest_Hits_-_Volume_3:_Best_of_the_Brother_Years_1970-1986 Sesha Teatros_de_Broadway Tierra_Aragonesa Salomon_Maimon Super_6_(Fito_Paez) Saint-Jean-du-Corail Tecmo_Cup_Football_Game Southington Teresianas Teoria_de_la_disociacion_electrolítica Templo_griego Tomas_Zapotočný Skandhas Salvatierra_(municipio,_Mexico) The_inverse_care_law Santa_Fe_Institute Sedum_altaicum Saint-Julien-en-Vercors The_Dufay_Collective

html map