Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eric_Fernsten Estación_Orense Exocentrica Fourcatier-et-Maison-Neuve FURI Escuadrón_Aereo_Nº_3_de_la_Fuerza_Aérea_Uruguaya Fattoruso Euphoria_microcarpa Estación_de_La_Barriguilla Fiat_Doblo_Sandstorm Elias_Disney Excoecaria_biglandulosa_var._glandulata Estación_de_South_Ruislip F_C_Copenhagen Embajador_de_España_en_Alemania Elodes_luteata FC_Nöttingen Epidendrum_lindenii Estatua_de_Indíbil_y_Mandonio Epinay_sur_Odon Faraday Ermita_de_San_Lorenzo_(San_Adrià) FFC_Zürich Estudios_Disney Ernesto_Ramos_Meza Efraín_Santander El_Viso_(Chamartín) Fadrique_Alvarez_de_Toledo_y_Enriquez_de_Quiñones Elbio_C_Anaya Elecciones_Autonomicas_del_País_Vasco_de_1984 Francolinus_camerunensis Estación_Puerto Evora_(ciudad) Ex-Yugoslavia Espectroscopia_RMN Erimystax_dissimilis Ehretia_serrata_var._pyrifolia Elecciones_para_gobernador_de_Kentucky_de_2011 Francisco_III_de_Bretana Estadio_de_Heysel Educacion_publica Elecciones_autonomicas_madrilenas_(1983) Elentári Estadio_Olímpico_seccion_24 FinFisher Escultismo_católico_en_Argentina Faustina Estado_miembro Fallen_Angels Entrevista_de_hendaya Final_Fantasy_IV Estacion_de_Alamedilla Exilio_republicano_español Estandarte_presidencial_de_polonia Ejercito_de_Tierra_de_Rumania

html map