Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lago_Ontario Kali-santarana_upanishad LR-137 José_Angel_Gurría J.J.Smith Kris Jose_Luis_Lassaletta_Cano Jacinto_Villegas Karaköse La_pajareria_de_Transilvania Les_Molunes Jesús_de_Polanco Jalea_real Lechetrezna_con_hojas_anchas Las_Piedras_(Uruguay) Koizumi Laguna_de_Cameros_(La_Rioja) Krasnoarmeiski_(Kavkázskaya,_Krasnodar) Iselma_ursus Jornada_de_trabajo_(desambiguación) Instituto_de_Física_de_Altas_Energías León_IV_(emperador) La_Escuela_de_las_mujeres Leucastea_atripenniss Justice_League:_War Kanato_de_Siberia Isca_sullo_ionio Lederia_foenilis Lillian_Diana_de_Giche Ley_&_Order_Unidad_de_Victimas_Especiales Jan_Suchopárek La_Torre_de_l'Espanyol_(Tarragona) Juan_Bautista_Cabrera Las_Tunas_(Cuba) Isaac_Botella_Perez Kanari José_Revilla_y_Haya José_Desiderio_Valverde La_Crosse_(Indiana) Limonlu_Çayi It's_About_Time_(desambiguacion) Kankaanpaa Jardín_Botánico_de_Sóller Jindřich_styrsky José_Dámaso_Rodriguez Linux_Foundation Lecho_fluido Jacob_de_Gheyn_II Khyber_Pukhtunkhwa Levante_(region) Juan_Aurelio_Casacuberta Kiosko_(construcción) Las_Tentaciones_de_san_Antonio_(El_Bosco) Islotes_Grupo_de_Pescadores Judaismo_en_Argentina

html map