Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Telmo_(barrio) Saint_Michel_de_Feins Seg_^-1 Texano_Rico San_Bartolomé_(Francia) Sucre_(moneda_de_Ecuador) Sinfonía_n_º_7_(Dvorak) Sobretensiones_permanentes Saint_Andre_de-la-Marche Sawadaeuops_indicus Salto_electrónico Thick-leaved_Scaevola Tibouchina_lepidota Sierra_de_Fuentes_(Cáceres) Societas_de_Maryknoll_pro_missionibus_exteris Submission_(film) Saint_Cyr_la-Rosière Selenoproteina Sistema_de_liga Saccolabium_bellinum Sofronio_Española,_Palawan Temaikèn Toronto_Arenas Sandyfield Sheldon_Adelson Syss Savia_Andina Santa_Teresita_Mar_del_Tuyu Strlcpy Seminci Tarrós Team_Caterham Shay_Given Torre_de_Clementino Soure Sobredosis_de_T_V Stadion_Hidegkuti_Nándor Torax_(artropodos) Too_Old_to_Rock_'n'_Roll:_Too_Young_to_Die! Strongylopus_grayii Sandbox_(seguridad_informatica) Saint-Crepin_(Altos_Alpes) Sir_Christian_John_Storey_Bonington Saint-Bressou Sima_de_Alcorón Tlapa_de_Comonfort_(municipio) Sumario_sangriento_de_la_pequena_Estefania Sistema_electoral_mayoritario Sardinella_aurita Saint_Cesaire_de-Gauzignan Sistemática_filogenética Tadeusz_Tacik Teresita_de_Los_Andes Silenciador The_End_(banda)

html map