Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Investidura_presidencial_de_Dwight_D_Eisenhower_en_1953 Lance_Bass José_Cipriano_Paulino_Ayuso Juegos_Paralimpicos_Londres_2012 KAC_Kenitra José_Batlle_y_Ordóñez_(desambiguación) Juan_Sebastián_Bach Limahuli_Garden_and_Preserve Instituto_Internacional_de_Estudios_para_la_Paz_de_Estocolmo José_Maria_Huertas_Clavería Jacob_Devers José_Mota Ligas_distritales_del_Perú Lederia_oblonga Jose_Ortega_Valcárcel Jesús_Ochoa_Dominguez Invasion_de_Iraq_de_2003 Instituto_para_la_Diversificación_y_Ahorro_de_la_Energía Juan_de_Altimiras La_Momia:_La_Tumba_del_Emperador_Dragon Juego_de_la_botifarra Jose_Maria_Luzón_Nogue Juan_Manuel_Velázquez_Galarza Isla_Toten Jeronimo_Ibrán Juana_de_la_cruz Liga_Premier_de_Rusia_2011/12 Lista_especies_de_aves_endemicas_de_Cuba Juniperus_californica_subsp._osteosperma Lisa_Yadomaru José_Elordi Kanten Labor_Party La_vida_del_Buscón Integral_eliptica_de_primera_especie Johann_Nepomuk_Maelzel Ivan_Agustin Judía_Azuki Jeanne_Louise_Calment Ivo_de_Chartres Leon_marsupial Jose_María_Barreiro Juniperus_phoenicea Las_aventuras_de_Sharkboy_y_Lavagirl_en_3-D Jardin_Botanico_de_Caixa_Girona Legislacion_social Interaccion_hombre-máquina Jean-Luc_Godard Lenguas_chámicas Juegos_de_pelea Lepidiolamprologus_attenuatus Jose_Maria_Gutiérrez_"Guti" Lastarria Jose_Luis_Garcia_Zalvidea José_María_Lanz

html map