Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chevron_U_S_A_Inc_contra_Natural_Resources_Defense_Council_Inc Aceras Yuuka_Nanri Abierto_de_australia_2001 Alejandrina_"Nina"_Sicilia_Hernandez Villa_de_Capayan Victor_Matta Wat Congreso_de_Epidauro Ciudades_de_España Aeeeu Acquisti Vicepresidente_de_la_Republica_Dominicana Zeelugt Alastair_Hannay Vyselki_(desambiguacion) Companía_Aeronautica_Uruguaya_S.A. Xin_qi_longzhū_Shenlóng_de_chuánshuō Comunas_de_Alto_Marne Cofradía_de_La_Samaritana_(Elche) Clovis_I Valentín_Carderera_y_Solano Volkmannia_japonica Comedia_humana Acorazados_de_alemania Coeloglossum_viride_var_bracteatum Aeropuerto_de_Manchester City_CarShare Washingtonia_filifera_var._sonorae Christian_Andreu AT-26_Xavante Comisión_para_el_Esclarecimiento_Histórico Vivi_Arriba_(Utuado) Ciclon_tropical_en_el_Atlantico_Sur Yacimiento_arqueológico_de_Cerro_de_la_Virgen Clima_frio Codado_de_Aybar AXA_FC_Barcelona Vail_(Colorado) Cleveland_(Minnesota) Visnu_purāná Aereo_calafia Windows_Media_Video Werner_Fenchel Columna_(Hoja_de_Cálculo) Comarca_de_Arnedo Abate Ciudad_de_Burgos Vocal_rótica Year_of_the_Spider Ajeromi-Ifelodun Confederacion_de_Trabajadores_de_America_Latina Yokohama_(desambiguacion) Ciudad_Universitaria_de_la_USAC Codia

html map