Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

MIFF Promocion_de_ascenso_a_Segunda_Division_2007 Los_locos_del_aire_(película) Miguel_March María_Rosa_(película) Marcelo_Rodríguez_"Gillespi" Puente_viejo_de_Walton Manuel_O._Tamayo Rana_tepuyana_del_Ptari_tepui Marino_Penna_Miranda Metil_vinil_éter Regimenes_fascistas Maximilian_von_Baden Meyer_(Iowa) Provincia_de_guayas Reformas_Borbónicas Puerto_deportivo_de_ccr_chapela Los_favores_del_mundo Margaret_Somerville Puertorriquenos_por_Puerto_Rico Magnum_Cum_Louder Millburn_(Nueva_Jersey) Raton_marsupial_de_Kakadu Pueblo_Barceló Raul_Baca_Carbo Propulsor_ionico Los_Sims:_Superstar Micaela_Vázquez Rally_de_Irlanda Gran_Marruecos Margaret_Rhodes Maucourt_(Somme) Pseudodictyopsellinae Mecanismo_de_Antikytera Masters_de_Cincinnati_2011_-_dobles_femeninos Malaucene Radiopaíses Manuel_M_Flores Ramon_Alberto_Garza_Garcia Lypornix_ruficapilla Lluïsa_Forrellad Quebradas_Blancas Menecio Mets_Willets_Point_(linea_Flushing) Psicopedagogía_Estratégico_Interaccional Prefectura_de_Ishikawa Ramón_Solís Mikame_(Ehime) Pterygotidae Prefectura_de_Osaka Puente_de_wheatstone Marietta_Gazzaniga Prefectura_autonoma_mongol_de_Bortala Losacco Macaglia_melanocalyx

html map