Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abell_1835_ir1916 Zarquino Ablain_saint_nazaire Comité_Olímpico_Español Vaccinieae Acido_mefenámico William_Henri_Phelps Clairvaux Zeno_of_Tarsus Club_Deportivo_Badajoz_Promesas Confederacion_de_Fútbol_Asociacion_de_Norte_Centro_America_y_el_Caribe Aa!_Megami-sama Wisin Walnut_Grove_(Alabama) World_Series_of_Poker_Tournament_of_Champions Clemensiella Constanza_de_Leon_y_Castilla Aeropuerto_Internacional_de_Budapest_Ferihegy Cifrado_de_Vigenère Acceso_noroeste_a_alicante Vésigneul_sur_Marne Abdala_de_Arabia_Saudita Agrela_(Santo_Tirso) XII_Región_de_Magallanes_y_la_Antártica_Chilena Westmont_(PATCO) Aeropuerto_Internacional_Teniente_Benjamín_Matienzo Chassternbergia Vaud Voto_colombino Cine_mudo Chiqui_Carabante Aimeric_de_peguilhan Vicente_Garcia_Acosta Vilacolum_(volcán) Acoplamiento_secuencial Vicente_Munoz_Puelles Agrostophyllinae Ciclo_de_cori Colchagua_Club_de_Deportes Concilio_de_Roma_(1302) Aeropuerto_Capitan_FAP_Renan_Elías_Olivera Cloverdale Yesería_mudejar Claudia_Actea Convair_b_58_hustler Aillarrehue Agradable_(1814) Constantino_I_(emperador) Vilfa_richardii Xanthosoma_atrovirens_var._appendiculatum Abstracción_(pintura) Xebra Chorotega_(Costa_Rica) Constitución_de_México_de_1917 Agrimonia_eupatoria_subsp_eupatoria

html map