Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bq_Aquaris Cable_Aéreo Buenos_Aires_Lawn_Tennis Brian_Hugh_Warner Cantón_de_Port-Saint-Louis-du-Rhône Bahia_de_Campeche Blanco_de_restricción Carlos_Villagra B-sides Capirote_(cetrería) Camion_bañera Campeonato_Nacional_Femenino_de_Fútbol_de_Salón Carex_eurycarpa Barbara_Nedeljakova Bauhinia_forticata Bosque_Estatal_de_Toro_Negro Caida_de_la_Union_Sovietica Burgos_Monumental Carl_Ludwig_von_Hablitz Bandera_de_el_sauzal Bobadilla_Estación_y_Pueblo_(Antequera) Casa_de_su_majestad_el_rey Cantón_de_Mauleon_Barousse Bizancio_despues_de_Bizancio Bandera_de_somiedo Blasius_merrem Centros_sociales Bathysiphonidae Brunswick_Luneburgo Belleu Black-Ingvars Catedral_de_Estrasburgo Carlos_Navarro_Rodrigo Carrusel_(programa_de_televisión) Bignonia Bull._Herb._Boissier,_ser._2 Castillo_de_Güssenburg Campeonato_abierto_de_ajedrez_de_Estados_Unidos Bergen_(desambiguación) Catastro_de_la_Ensenada Bocos Catastrofe_demografica_en_América_tras_la_llegada_de_los_europeos C-295_MPA_Persuader Bar_mitzvah Chacinas Cantón_de_Mennetou_sur-Cher Bárbara_Riveros C_plusplus Batería_de_óxido_de_plata Berantevilla Campeonato_Europeo_de_Piraguismo_de_2009 Caccodes_nigrotinctus Balsamiflua_euphratica Black_Metal Catedral_de_Nuestra_Señora_de_la_Concepcion

html map