Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sulfhídrico Thymelaea_candida Saint_Pardoux_(Alto_Vienne) Tahús The_Virgin_Suicides Still_life_with_spherical_mirror Tofu_Records Titán_(banda) Soul_Taker Taaramae Shangri-La_(serie_de_anime) Stephen_George_Haw Síndrome_de_Stuger_Weber Tomillo_de_a_pie Santander-Mediterráneo South_Plainfield Swinhoe Star_Wars_Clone_Wars Septeto_habanero The_Father_The_Son_and_the_Holy_Guest_Star Tercera_teoria_universal Seticleistocactus_piraymirensis Sribatsa Toltén,_Chile Sanxenxo_/_Sangenjo The_times_of_Harvey_Milk Stockport_County_Football_Club Thalassoma_amblycephalum TG7_granada Saint-Saturnin_(Puy-de-Dome) Shogun_2:_Total_War Segunda_División_de_Chile Tito_Verginio_Tricosta_(consul_479_a_C.) Sinogastromyzon_minutus Tony_Palacios Templo_de_Santa_Catalina Tratado_de_Libre_Comercio_Peru-Chile The_Swing Séneca_el_Rétor Soplo_cardíaco Sorbus Travneve Saint_Seiya:_Legend_of_Sanctuary Sant_Jordi_de_Molle Tomas_Ó_Canaínn Scottellia T_P._I. Startin'/Born_to_Be Tercios_de_requetes Tradescantia_virginica Shirley_(condado_de_Middlesex,_Massachusetts) Steindachnerina_gracilis Sergei_Cavajn Titulo_universitario_superior Socialismo_utópico

html map