Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chile_en_1983 Valentin_Alsina Conferencias_Navideñas_de_la_Royal_Institution World_Rally_Championship Charlie_Brown_y_las_tarjetas_del_día_de_San_Valentín Condado_de_Crow_Wing Alconaba_(Soria) Vigdís_Finnbogadottir Cielos_abiertos Viento_blanco_(opera) Voulez-vous_jouer_avec_moâ? Comprensión Woodcliff_Lake Adalberto_Palacios Zajączki_(Ostrzeszów,_Gran_Polonia) Coaña_(parroquia) Yerba_la_mora Abraham_Minero Clasificación_por_edades_(TV_Parental_Guidelines) Vaivre_et_Montoille Aeropuerto_de_Bakú Aeropuerto_Internacional_de_Jarkov Condado_de_Jämtland Adios_Sui_Géneris_Volumen_III Aerolineas_Etíopes Vuelta_a_la_Comunidad_de_Madrid_sub-23_2013 Warsaw_(Illinois) Villamayor_de_los_Montes Adoro_te_devote Cheriennes Circulo_(desambiguacion) Vuelta_a_Castilla_y_León Chile_en_2008 Chris_Andersen Acaya_(unidad_periférica) Yoko_Shoji Alberto_"Jet"_Gallardo Viburnum_tinus_var_hirtum Abies_merkiana Yūichi_Nishimura Voynycheve Aitor_Fernández_López Wicksita Academia_de_Medicina_y_Cirugia_de_Castilla_la_Nueva Via_Colectora_Duran-km_27 Ahnapee_(Wisconsin) Win_Tin AWD-Dome Vachellia_collinsii Vapen_&_ammunition A_Love Aeropuerto_de_Cluj_Napoca Agave_tehuacanensis Yo_Robot_(novela) Vallfogona_de_Riucorp

html map