Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trilofosaurios Gintarė_Volungevičiutė Reseteo Get_Your_Gunn Universidad_de_Finlandia_Oriental Insming Gametófito Revancha_de_los_novatos Trematocara_marginatum Rockwell_XFV-12 Iglesia_conventual_de_San_Pablo Iglesia_copta_(desambiguación) Ursidae Gerardo_Clarés Germán_Hernández_Amores Táchira_(río) Unión_Católica_(Espana) Glosario_de_sintoísmo U_2 Trovadores Ricardo_Montaner_2 Gayatri_Chakravorty_Spivak República_de_Hatay Underneath_the_Colours Riu_Sec Iglesia_de_San_Pedro_Apostol_(Blancas) Robótica_autónoma Tudillén Fuentes_de_Corbero Rock_&_Pop_(estación_de_radio_Chile) Tónico_(cosmética) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Navarres) Municipio_de_Bryant Unidad_del_Cuerpo_Nacional_de_Policía_adscrita_a_la_Comunidad_Autónoma_de_la_Comunidad_Valenciana Tərtər_(raión) Roberto_Ramírez_del_Villar_Beaumont Ringo_Starr_and_His_third_All-Starr_Band_Volume_1 Municipio_de_Grant_(condado_de_Grand_Traverse,_Míchigan) Tricholoma_loricatum Un_centavo_de_mujer STS_51_D Rotisserie Reina_Sofía_(F_84) Upuat Gabinete_de_Luis_Echeverria_Álvarez Gerrit_van_Honthorst Gobernadores_de_Tierra_del_Fuego Municipio_de_Whitpain_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Tune_Up! Rākshas Rio_Illinois Universidad_de_Misisipi Garbiñe_Abasolo Rocar_Bucarest Iglesia_de_Santa_María_La_Mayor_(Ayora)

html map