Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vulcanismo_de_la_ciudad_de_Lisboa Consejo_Consultivo_de_Castilla_y_Leon Acorazados_de_japon Abandon_Your_Friends A_Year_Without_Rain_(álbum) Willisornis Yūji_Ueda Aeropuerto_Internacional_de_Veracuz Companía_Anonima_de_Administracion_y_Fomento_Electrico Victor_&_Leo XEPUR_AM Vellerot-les-Vercel Congreso_Constituyente_Democratico Zingiber_medium Wipe_Out_(instrumental) Vulpes_vulpes_vulpes Vinedo_de_Lorena Adrián_Bone Condado_de_Loup_(Nebraska) Zarza_de_los_rastrojos Acanthocreagris_redikorzevi Codificacion_jurídica Condado_de_Charleston Clinopodium_densiflorum Condado_de_Custer_(Idaho) Colegio_Hispania Clitopilus_popinalis Comité_para_la_Investigación_Científica_de_las_Afirmaciones_Paranormales Zona_N Climax_Colorado Aeropuerto_de_Garoua Aesculus_pavia_var._humilis Cizos Conurbacion_urbana Conde_sur_Vesgre Viña_de_buen_corazón William_Walker_(ciclista) Xanthippe_(genero) China,_Nuevo_Leon Visiones Zona_pelúcida Confederacion_de_Pueblos_de_la_Nacionalidad_Kichwa_del_Ecuador W._B._Carpenter Youri_Mulder Yerba_(isla) Accokeek_(Maryland) Adrián_Nahuel_Martínez Acanthocreagris_ronciformis Conferencia_Nacional_(1970_actualmente) Academia_de_ciencias_de_gotinga Clinica_(reunion) A_public_affair(album) Wolves_and_Witches Chāndogya-upaniṣad Víctor_Hugo_Montano

html map