Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bryan_"Brain"_Mantia Billy_Caffaro Castelbelforte Calle_146_(estación) Cadena_volcanica_de_los_Coconucos Camino_al_crimen Brokedown_Palace Boy_(I_Need_You) CAU_Valencia Caja_general_de_ahorros_de_canarias Bidens_hispida Botella_de_Leyden Buscar_setas Capítulos_de_Compañeros Añañuca_de_las_montañas Betonica_incana Carbonara Baranasi Bánh_cam Bolmir Caxes Chapman_(desambiguación) Barrios_de_Atlanta Cada_Que Casey_(Wisconsin) Boudaña Campeonato_de_Wimbledon_1895_Individuales_Masculinos Callionymus_macdonaldi Bulbophyllum_linderi Camiguín Canton_de_Pau-Sur Centro_de_Arte_y_Naturaleza_Fundación_Beulas Cenocito C_N_Reus_Ploms CC-BY Bufo_sternosignatus Base_aerea_de_Pravdinsk Cerro_Catiray Caticlán Campo_Bonito CIJ Batalla_del_Carpio Bako_sahakyan Año_bisiesto Celeste_en_Buenos_Aires Baldía Biblioteca_de_Nankín Campeonato_de_Invierno_2011_(Costa_Rica) Batalla_de_Poitiers_(732) Carreras_con_obstáculos B2g Balbastro_(barrio) Carpobrotus_disparalis Bassett Campamento_Canaima

html map