Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Embalse_de_la_Tranquera Fiaes_(Trancoso) En_el_circo_Fernando El_Santiagueñazo Elk_Park Escudo_de_la_isla_de_navidad Estacion_de_Loriol El_Chorro_(Espana) Esciápodo Epipocus_fuliginosus El_cartero_siempre_llama_dos_veces_(película_de_1981) Francisco_Muñoz-Bezanilla Eriocnemis_glaucopoides Francisco_Indalecio_Madero Ferrières_(Charente_Marítimo) Familia_Falcon Elecciones_internas_en_Uruguay_(1999) El_mundo_encantado_de_Ela Espelette_(canton,_Francia) Festival_Nacional_de_Esculturas_de_Nieve Eibarko_Txirrindulari_Elkartea Epipactis_atrorubens_ssp._borbasii Estacion_Cerri Flam_accent Ferromagnética Estación_Iyotachikawa Elecciones_Presidencial_de_Venezuela_(1947) Federacion_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros_Energeticos_Metalúrgicos_Químicos_y_de_Industrias_Similares El_espía_que_sabía_demasiado_(película_de_2011) El_Mundo_Segun_Monsanto Edwin_Pérez Eremiaphila_hralili Fontenay_(Mancha) Enix_(Almeria) Espacio_indiscreto El_hombre,_la_hembra_y_el_hambre Extranjerismos_en_el_español Flor_de_loro Elecciones_generales_de_Italia_de_1976 El_Arrayán Elizabeth_von_Arnim Enkidu Efecto_Kelvin Estados_de_Africa,_del_Caribe_y_del_Pacífico Emperador_Go-Toba Fidel_Carita_Monroy Enric_Margall Esmog_fotoquimico Francisco_Jose_Jiménez Facultad_de_Quimica_e_Ingeniería_Química_de_la_Universidad_Nacional_Mayor_de_San_Marcos Empire_(banda) Edouard-François_Andre Efisio FOX_News Flers-sur-Noye

html map