Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Belmont_sur-rance Bizitza_Triste_eta_Ederra Busarellus_nigricollis Bignicourt_sur_Marne Carmen_Cobeña Año_1369 Biton_tauricus Catedral_de_Santa_Maria_de_Jerusalen Barrio_de_La_Mejorada Boussu_Dour_Borinage Brigueil-le-Chantre Bakary_Koné Bolsa_serosa Bangia Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_en_Eslalom_de_2009 Casimiro_N._de_Moya Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1953 Betula_friesii Bernardo_Giner_de_los_Ríos_García Capitolio_del_Estado_de_Oregon Bálsamo Brogueira Brandi_Taylor Caballo_tordo Celosia_aspera Bernardo_Calbó Candeina Castilleja_pumicicola Canal_Griboedova Castillo-palacio_de_los_Vizcondes_de_Cabrera B_coagulans Cebrián Batalla_de_Ojinaga CITES Beaumont-en-Véron Cerdo_asado CUCSH Caballería_militar Caso_nicaragua_contra_estados_unidos Campo_Real_(Zaragoza) Centros_sanitarios Bernkastel_kues Capitolium Birkhall Bolata Bob_Forrest Basilica_de_Notre_Dame_de_Saigon Año_523 Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_2006 Brachyhypopomus_brevirostris Carabus_weiratherianus Bartolomé_Masó Castrillo-Matajudios Basilica_menor_de_la_inmaculada_concepción Canberra_Stadium

html map