Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poterium_dictyocarpum_var_glaucum Polimialgia_reumática Pay_per_click Nielsen_Company Patente_de_invencion Oxomo Patologia_vegetal Pachyramphus_homochrous Orquesta_de_Camara_de_San_Pedro_Sula Pelophylax_ridibundus Operación_Triunfo_(Argentina) Olivadi Península_de_Harilaid Paul_(nombre) Politica_de_Hungria Peter_Robert_Lamont_Brown Pierre_Dubois_(autor) Panama_(Oklahoma) Pedro_Ruiz_La_Rosa Phyllostachys_heterocycla_var._pubescens Papel_verjurado Papi_Sanchez Paula_Sebastian No_RCP_(House) Orchis_elata_f._elongata Natalie_Wood Parque_Nacional_de_Lençóis_Maranhenses Plaza_Hungría Obdurodon_insignis Oswiecim Olsynium Obata_Taramori Oreophryne_monticola Myiozetetes_similis PST N-1 Pachybrachis_kraatzi Neorrenacentismo Panzerwaffe Plaza_(Dakota_del_Norte) Pirropiginos Plectrohyla_bistincta Novelas_policíacas Parque_natural_de_la_Puebla_de_San_Miguel Parque_Nacional_de_Chapada_dos_Veadeiros Nivel_ceráunico Organizacion_territorial_de_Bahamas Oscar_Ruben_Larrauri Pendulo_simple_equivalente Nazzaro Noya Obake_no_Qtarō Patrick_Wilson Población_estadística Padre_António_Vieira

html map