Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nezignan-l'Éveque Nate_Bowman Nacho_Béjar Ordenes_mendicantes Piapoco_(etnia) Narcissus_renaudii Piendibene Navegación_aérea_Doppler Peña_de_Candamo Pelamis_platura Palma_de_Cervelló Nat_Geo_Adventure PCS Paloma_Pagés Myrmecozelinae Percy_Clifford Museo_vasco_del_ferrocarril Onesiforo_mártir Olvés_(Zaragoza) Norman_(Nebraska) Plata_libertad Peru_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Paco_Tito PIA_F.C. Nicasio_Benlloch_Giner Pluralia_tántum Partido_Obrero_Socialista_Luxemburgues Naruto:_The_Broken_Bond Parroquia_Sucre_(Caracas) Oliverio_Jesus_Álvarez_González Palma_maripa Peter_Godfrey Otrado-Tenginski Parque_Tecnológico_Campus_de_Ciencias_de_la_Salud Nicolas_Sanson Numerológica Pecado_impudicus Museo_de_Esperanto_de_Subirats Oracion_de_la_paz Pacto_Nacional_para_la_Democracia_y_el_Desarrollo Penalosa_Alcalde Playa_de_torrecarbonera Parque_Nacional_Nizhnyaya_Kama Nishi-ku Osificacion_intramembranosa Partido_Judicial_de_Alcantara Policía_local_o_municipal Out_to_Win Porridge Oblast_Autonomo_Adigues Patriot Pizarro_(Armada_Española) NP-difícil Nguyen_Chi_Thien Omar_Valiño

html map