Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calixto_de_San_José_Túpac_Inca Biótopo Cañada_Real_Burgalesa Catedral_del_Espíritu_Santo_(Penang) Byron_(condado_de_Fond_du_Lac,_Wisconsin) Bois_de_Bologne Beautiful_Girls Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_Femenino_2011 Banjo_Kazooie_(saga) Cacaleta BA_Hawker_Hunter Blairstown_(Misuri) Centro_(Alicante) Boduognato Carrouges Becirovic Bouchamps-les-Craon Bromus_hookeri_var._schlechtendalii Berezutskiy Brahms Bandera_del_pollo Big_gee Calycodendron Azofaifo_bravío Campeonato_de_Futbol_de_Costa_Rica_1962 Carlos_Alberto_Rufino CD_bonus_(Mecano_Obras_completas) Capelan Castorimorfo Bikkia_comptonii Casa_fortificada_la_garrofera Bridgewater_(Maine) Campeonato_Mundial_de_Peso_Medio_del_CMLL Capitanías_de_Brasil Biolinguistica Bart_D_Ehrman Bandera_Olimpica CUP Carlos_Velasco_Carballo Batalla_del_banco_dogger_(1915) Banados_de_izozog Carta_de_Juan_de_la_Cosa CESCE Año_142 Batalla_de_Cabo_Bon Birkat_hamazón Beit_She’an Calasfons Carlos_Lozano_de_la_Torre Bulla_Regia Chalons_en-Champagne Catalpeae Carmen_Montón Calle_Court-Borough_Hall_(linea_Eastern_Parkway) Cataluna,_España

html map