Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Robert_howard Iglesia_Apostolica_de_la_Fe_en_Cristo_Jesús_AR Robotech_II_Los_Centinelas Iglesia_de_la_Confesion Tuyubil Retrocruces Germán_Bannen Fundación_de_San_Diego_de_Alcalá G_Maass Genealogia_de_la_moral Romanización_del_Idioma_Ruso Inauguracion_presidencial_de_Bill_Clinton_de_1993 UTC–2 Freeswitch Robo_de_bebés_en_la_dictadura_argentina Ruthville_(Dakota_del_Norte) Gerardo_Rabajda Gaspar_Sanchez_Salas Municipio_de_Fentress_(condado_de_Guilford,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Columbia_(condado_de_Bradford,_Pensilvania) Iglesia_Adventista_del_Séptimo_Dia Municipio_de_Blount_(condado_de_Vermilion,_Illinois) República_de_Kirguisia Turno_de_noche SaaS Ryou_Horikawa Gingsheim Iman_Califato_Independiente Fuerte_San_Sebastian_(Corral) Témenos Municipio_de_Garden_(condado_de_Boone,_Iowa) German_Adrián_Ramon_Burgos Río_Itau SD_Órdenes UV_Televisión Triopsidae República_de_las_Islas_Marshall Ruda_cabruna Iglesia_de_los_Mártires Gas_nitrógeno Fédération_Djiboutienne_de_Football Rossell_(Castellón) Té_de_Espana Municipio_de_Allegheny_(condado_de_Westmoreland,_Pensilvania) Ulster_(desambiguación) Fuero_de_los_Fijosdalgo Immram Rumbo_(desambiguación) S_M.N. Gasoducto_Venezuela_Argentina Imaginary_Monsters Gobernador-general_de_Filipinas Unilang Inmigración_dominicana_a_Puerto_Rico Ruta_del_Rio_Vexo

html map