Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ley_Nº_22.924 Jose_Mª_Aznar Karl_Koch_(botanico) Lars_Magnus_Ericsson Jose_Batlle_y_Ordoñez_(desambiguacion) José_María_de_Pereda_y_Sánchez_Porrua Ley_de_Promocion_de_Autonomia_Personal_y_Atención_a_las_Personas_Dependientes Las_cenizas_de_Ángela_(pelicula) Jurel_de_Castilla Jose_Gautier_Benitez Jawbreaker Linfocitos_B Ivo_Cassol Joaquin_Ibáñez_Cuevas José_Lladó_y_Fernández_Urrutia Laille La_Vila_Olimpica_del_Poblenou Invierno_ruso Kosmos_703 Instituto_Uruguayo_de_Normas_Técnicas Las_alimañas Lamprocopa_orientalis Just_V Leptopetalum Jorge_Campos_(desambiguacion) Laminillas Jesús_Berrocal_Rangel Juan_Alonso_Pérez_de_Guzman_y_Mendoza_(1464-1507) La_familia_de_los_robinsones_suizos_(anime) Klaas_Lodewyck Laguna_Lauricocha Korisia Liga_Ecuatoriana_de_Baloncesto_2013 Jose_Bernardo_Ordonez José_Maria_Rodríguez_Méndez Jesús_María_Posada La_apologia_de_Arístides Jorge_Carreño Interamna Jennifer_Jason_Leigh Kochi_Japon Jeotgal Jardinella_isolata La_Voulte_sur_Rhône Juan_Pedro_Arremon Karl_Gustav_Joreskog Juan_de_Arfe_y_Villafane Jamestown_(Carolina_del_Norte) King_K_Rool Isla_Kotlin Jard._Bot._Saigon José_Huezo_Montoya Legislacion_turística_en_Guatemala La_Grande_(Oregón) Joaquín_Alós_y_Brú

html map