Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Regimiento_Suizo_de_Reding_n_º_3 Michelle_Lukes Mayaguez_(ciudad) RNE-5 Mateo_Booz Maria_del_Rosario_Maldonado_Ruiz Llano_Ponte Real_Pontificia_Antiquisima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Greenville_(Wisconsin) Mel_Brooks Publix_Greenwise Manuel_Esperón Quimera_(genetica) Metodos_de_evaluacion_para_la_traduccion_automatica Pyros_(comic) ReBirth_RB-338 Michimalonco MetroStars Qasr_Kharana Gobierno_franquista Matilda_Howell Puy_Saint-Eusebe Mega_Man_Maverick_Hunter_X Manuel_Gutiérrez_Aragón Mezquita_de_Et'hem_Bey Love_and_Oz Loraguillo Manuel_Montes_de_Oca_(ministro) Matt_L._Jones Project_Rocket_/_Fall_Out_Boy Greatest_Hits_(album_de_Shania_Twain) Págalo_subantártico Presunto_inocente_(pelicula) Meseta_Purepecha Lola_López_Mondejar Lászlo_Jozsef_Bíró Realismos_fotográficos Luis_Ferrero_Acosta Medicion_de_humedad_y_masa_o_densidad_con_microondas_-_Método_con_resonador Margaret_Humphreys Gratil Premio_Principe_Claus Gran_intercambio_faunístico_americano Ramon_Casas_y_Pere_Romeu_en_un_tandem Mammillaria_buxbaumiana Radio_La_Crónica_AM Magdalena_(Veracruz) Macarena_(cancion) Pulicaria María_Antonia_Trujillo_Rincon Macedonio_Oscar_Ruiz Pradena_de_Atienza Manuel_Macia_Sempere Los_Sims_Más_vivos_que_nunca Receptor_ionotropico_de_glutamato

html map