Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Piriapolis Giolito Gavin_de_Beer Museo_Arqueologico_de_Sevilla Ildefonso_Cerdá Municipio_de_Peterson_(condado_de_Clay,_Iowa) Rio_Suárez Glipa_isolata Ricardo_Couyoumdjian Roberto_Pettinato,_hijo Rio_Amblève Municipio_de_Sverdrup_(Dakota_del_Norte) Río_Viejo Reserva_natural_de_Massa Rudbeckia_hispida Municipio_de_Washington_(condado_de_Vernon,_Misuri) Tremblay_en_France_HB Glenn_Allen_Anzalone Ricardo_Fornesa_Ribó Robert_Bradley Trochilus_jardini Rockin'_Around_The_Christmas_Tree_(canción_de_Hannah_Montana) Reino_de_montenegro Gary_Marsh Fuerza_Aerea_Armenia Revista_Bang! Garret_FitzGerald Treffiagat Turdus_rufopalliatus Rollin'_on_the_River U-30 Rio_Frío_de_Juárez Municipio_de_Grant_(condado_de_Grundy,_Iowa) Municipio_de_Pine_River_(condado_de_Cass,_Minnesota) Relatividad_general Garra_barreimiae Iglesia_de_Santiago_(Cáceres) Riviera_francesa Roman_Reyes Municipio_de_Berkshire_(condado_de_Delaware,_Ohio) USS_George_Washington_(CVN_73) UUID Glücksgas_stadion Turnaround_(album_de_Westlife) Universidad_Politecnica_de_Hong_Kong Genipabu Riña Generación_de_1950 Trichocereus_chuquisacanus Trochulus_caelatus Iguana_delicatissima Funcionalismo_linguistico François_de_La_Rochefoucauld Illuminati_(cómic) Reino_de_la_Sonda

html map