Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baston_de_Laredo Brenna_Harding Bryn_Terfel Celis_Pérez Billy_Elliot Batalla_de_Zela_(47_a._C.) Campoo_de_Enmedio_(Cantabria) Casa_Marco_del_Pont Cerastium_alpinum Blue_Mounds Basilica_de_la_Santa_Cruz_de_Jerusalén Banco_Vaticano_(álbum) Centro_de_Interpretacion_de_la_Sierra_del_Sueve Biella_Nuei Caritas_Colombia Basilica_de_san_miguel Batalla_de_Veszprem Cazurra_(Zamora) Banu_Qays CESMAG Castleford_(Idaho) Boja_esplieguera Barrio_Panama_Cabimas Basílica_del_Sagrado_Corazon_(La_Plata) Banda_del_rio_sali Azucena_de_los_Pirineos Campeonato_del_mundo_de_motociclismo Campo_del_Ángel Bonifacio_Ramos Baphiastrum_borneense Castillo_de_talcy Cabarceno_(Penagos) C_T_A Biophytum Broomes_Island Castillo_de_El_Toro Bussy_la-Pesle_(Côte-d'Or) Bardello Camphin_en-Pevele Briza_gracilescens Buchberg_(Schaffhausen) Casa_Arabe_e_Instituto_de_Estudios_Arabes_y_del_Mundo_Musulman CIWS_Phalanx Bouconville-sur-Madt Barbatre Bertrand_de_billy Caffè_Corretto Betula_odorata_var._tortuosa Batalla_de_Sacile Campo_(Valongo) Cartas_del_vidente BWV_813a BL755 Centro_Administrativo_Oficial Batería_de_ion_de_sodio

html map