Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Registro_Nacional_de_Cine Golfo_de_Boothia Lucio_Aurelio_Orestes_(cónsul_157_a._C.) Longa_(Tabuaço) Provincia_de_Cuba Marizy-Saint-Mard Metrotranvia_de_Mendoza Mangarinus_waterousi Lough_Allen Quick_Sort Goga_Sekulić Goku_Gaiden!_Yūki_no_akashi_wa_Si_Xīngqiú Recurso_procesal M.A.R. Puerto_de_la_Ribera_(Moguer) Great_River_(Nueva_York) Marcos_Andrés_López Max_Keiser Greatest_Hits_(album_de_Robbie_Williams) Provenza_-_Alpes_-_Costa_Azul_(Francia) Lytta_moerens Mazonovo Reforma_universitaria_de_1918 Referéndum_sobre_la_despenalizacion_del_aborto_en_Portugal_de_2007 Prionispa_sinica Manuel_(Valencia) Primaria_Democrata_de_Misuri_de_2008 RDF Luis_San_Martin Mercedes_Neuschäfer-Carlon Manuel_Ramírez_Fernández_de_Cordoba Melch Mesnil-la-Comtesse Puchta Mijail_Gorbachev Premios_Cesar_1976 Madeline_Margaret_Genevieve_Miranda_Catherine_Fitzpatrick Metacarpianos Reciclado_de_agua_caliente_en_calefaccion Primera_dama_de_los_estados_unidos Pseudojuloides_inornatus Red_Oak_(Texas) Princeton_Junction Loxomma Mercedes_reales Mesa_del_Parlamento_Europeo Líbano_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Cortina_d'Ampezzo_1956 Rastafarismo Marisela_(desambiguación) Maja_Matevzic Llano_de_brujas Miguel_Angel_Martín_(historieta) Los_siete_contra_tebas Maritsa_Plovdiv Real_Orden_del_dragón

html map