Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pierrerue_(Hérault) Phedimus Piel_naranja_.._años_después Pileus_(meteorología) Opus_quadratum Nationale_Bank_van_Belgie Parque_del_tio_Jorge N.K._Korotan Pedro_Ramón_Núñez Pohang Perriers_sur-Andelle Operacion_brasileña_para_la_liberacion_de_seis_secuestrados_por_las_FARC Playa_de_Miami_(Barbados) Neblinathamnus Palacio_Irarrázabal_(Santiago_de_Chile) New_Prague_(Minnesota) Pascua_Marrana Port_huron Pokemon_diamante_y_perla:_dimension_de_batalla Pericopsis_angolensis_var._subtomentosa Parque_Nacional_Rio_Pilcomayo Peripatetica Playa_de_la_fustera Nassauvieae Neófitos Podabrus_simillimus Patricio_Laules Mémoires_de_l'Académie_des_Sciences,_Inscriptions_et_Belles-Lettres_de_Toulouse Orobates Pobeña Pablo_Reinoso Nuestra_señora_del_Rosario_(Andacollo) Película_musical Ofelia_Domínguez_Navarro Narvarte Naugleara Oryzorictes Pedro_Bocanegra Nicolaes_Tulp Neosynaptops_waigeoensis Partit_Social_Democrata_de_Catalunya Pogononeura_biflora Palacio_Municipal_de_Congresos_de_Madrid Pantocrator N,N-Diisopropiletilamina Museo_del_Rehilete Pedro_García_(desambiguación) Pedro_Lopez_de_Lerena_y_Cuenca Museo_Juan_Manuel_Fangio Pase_libre PR_METAL Parque_Nacional_Tapo-Caparo Ororo Oposición_Política Peach-Pit

html map