Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andrea_Guatelli Heinkel_He_170 Avenida_príncipes_de_espana_(santa_cruz_de_tenerife) Huida_a_Varennes Género_periodistico Azerbaycan Antoschmidtia Anheterus Mon_Repos_Corfu Morros_de_lobo Antonio_Villamor Hernan_Gruber_Odremán Another_Earth Mohamed_Yousef_al-Magariaf Audur_jonsdóttir Herly Moyenneville Atlamajalcingo_del_Monte Miriam_González_Durántez Ananta_Vasudeva Mors-Thy_HB Hereafter_(película) Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement Arturo_Gómez-Pompa Analogía_(filosofía) Arrondissement_de_Saint_Julien_en-Genevois Héctor_Costa Grupo_de_imagenes Ann_Margret Hewler_FC Monumento_natural_del_Puente_de_Fonseca Moléculas_de_histocompatibilidad I7500 Atliaca Hibiscus_chinensis Andrés_Botero_Phillipsbourne Apolodoro_(epicúreo) Atolon_Thaa Monasterio_de_Oseira Anemómetro Asociación_de_Fútbol_No_Amateur_de_Morona_Santiago Andoni_Goikoetxea_(desambiguación) Arroyo_Ayuí_Grande_(Entre_Ríos) Herbert_Kilpin Horreos_Cabazos Ida_y_vuelta II_Division_de_Ejercito Hombre_Topo Haplophandra Hiba_Abouk Asmac Górkaya_Balka_(Novokubansk,_Krasnodar) Idioma_austro_bavaro Henson_International_Television Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008

html map