Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adalberto_Madero Chips_de_plátano Vino_de_la_Tierra_de_Bailén Yahoo_Noticias Abocado Vicariato_Apostolico Viva_Aerobus Acer_mandshuricum_subsp._mandshuricum Villana Viyuela Vino_israeli Clase_Tenryû Westlake_Village_(California) Adagio_y_rondo_para_armónica_de_copas_flauta_oboe,_viola_y_violonchelo_(Mozart) Comunidad_autónoma_de_Cataluña Cinnamomum_medium Wagenknecht Alberto_III_de_Sajonia_Meissen Zarigueya_lanuda_parda Condado_de_Padul Aeropuerto_Internacional_de_Minneapolis_Saint_Paul Voluspa_hin_skamma Alacahöyük Condado_de_Deschutes Valle_del_Lontué Claro_de_Vienne Vilfa_setulosa A_Silver_Mount_Zion Wochenscrift_des_Vereines_zur_Befördung_des_Gärtenbaues_in_den_Königl._Preussischen_Staaten_für_Gärtnerei_und_Pflanzenkunde Citroen_Junior_Team Velykoboyarka Cis_punctulatus Abū_Bakr_Muhammad_ibn_Zakariya_al-Rāzi Vulpes_vulpes_arabica Veliky_Novgorod Coliseo_del_Sur Wilson_Ramos WP:WT Yang_Gui-ja Zoologico_de_Alaska Zarigueya_orejiblanca_andina Academia_de_Caballería Virgen_del_Panecillo Ahimsá Concurso_Domingo_Santos Vehiculo_electrico_de_bateria Yaxche_de_Peon Villaverde_del_Monte_(Burgos) Chepe_(estacion) Che_Angelo_Sei Venezuela_en_los_Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud_2014 Víctor_Manuel_de_Saboya Cocina_de_Taiwán Chela_caeruleostigmata Village_of_Oak_Creek

html map